Jednou vetou

Za predĺženie mandátu egyptského prezidenta sa vyslovilo takmer 90 percent voličov

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

foto: TASR/AP

Za novelizáciu ústavy, ktorá umožní predĺženie mandátu egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího až do roku 2024, sa v referende konanom od 20. do 22. apríla vyslovilo 88,83 percenta voličov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ústrednej volebnej komisie.

Novelizácia predlžuje mandát prezidenta zo štyroch na šesť rokov, ale zachováva limit dvoch funkčných období.

Na základe daných opatrení bude Sísího súčasné volebné obdobie predĺžené do roku 2024 a následne mu bude umožnené uchádzať sa o ďalšie šesťročné funkčné obdobie, takže by hlavou štátu mohol zostať do roku 2030.

Zrátali už všetky hlasy, Zelenskyj dostal 73,22 percenta

Ústavné zmeny taktiež zahŕňajú ustanovenia, ktoré poskytnú armáde väčší vplyv v politickom živote, udelia Sísímu širšie právomoci v oblasti justície a rozšíria právomoci vojenských súdov zaoberať sa civilistami.

Sísí ako šéf armády viedol v roku 2013 zvrhnutie demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorému predchádzali masové protesty proti vládnutiu tohto islamistického politika.

Sísí zvíťazil vo voľbách v roku 2014 a opätovne ho zvolili za hlavu štátu v marci 2018, keď podľa oficiálnych výsledkov získal viac než 97 percent hlasov.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem