Jednou vetou

Za šírenie snímok so zverstvami islamistov predstúpi Le Penová pred súd

Marine Le Penová

Foto: TASR/AP

Líderka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová a poslanec tejto strany za kraj Gard pôjdu pred súd za to, že v roku 2015 zverejnili na svojich účtoch na sociálnej sieti Twitter fotografie násilného charakteru.

Prípadom Marine Le Penovej a poslanca Gilberta Collarda sa bude zaoberať trestný súd v Nanterre v parížskej metropolitnej oblasti, informovala agentúra AFP.

Le Penová a Collard koncom roku 2015 – len niekoľko týždňov po koordinovaných útokoch IS v Paríži, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych – zdieľali na svojich kontách na sociálnej sieti Twitter drastické fotografie zobrazujúce týranie, ktorého sa dopúšťali príslušníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS).

Strany Macrona a Le Penovej získali v EP rovnaký počet 23 kresiel

Inkriminované zábery ukazovali popravy zajatcov tejto extrémistickej skupiny vrátane odrezania hlavy americkému reportérovi Jamesovi Foleymu.

Na ďalších snímkach bolo vidno, ako tank prechádza po mužovi; iná fotografia zobrazovala muža upaľovaného zaživa v železnej klietke.

„Toto je Dáiš!“ napísala Le Penová v sprievodnej poznámke. Dáiš je arabským akronymom pre názov Islamský štát.

Le Penová po úspechu v eurovoľbách vyzýva na rozpustenie parlamentu

Le Penová bola v dôsledku zverejnenia týchto snímok zbavená poslaneckej imunity a v marci roku 2018 sa voči nej začalo vyšetrovanie pre podozrenie z rozširovania materiálov, ktoré „závažným spôsobom poškodzujú ľudskú dôstojnosť“ a ohrozujú aj mladistvých. Vlani v septembri sa Le Penová odmietla podrobiť psychiatrickému vyšetreniu, ktoré nariadil vyšetrujúci sudca.

V prípade, že predstavitelia RN budú uznaní za vinných, hrozí im trest odňatia slobody v trvaní troch rokov a pokuta vo výške 75.000 eur.

Le Penová však takýto prístup považuje za porušovanie svojej slobody prejavu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia