Jednou vetou

Za útokom na tankery v Hormuzskom prielive je takmer určite Irán

Požiar na ropnom tankeri 13. júna 2019 v Ománskom zálive. Piata flotila amerického námorníctva vo štvrtok informovala, že pomáha dvom ropným tankerom, ktoré sa stali cieľmi "hláseného útoku" v Ománskom zálive.

foto: TASR/AP

Nezávislé vyšetrovanie britskej vlády dospelo k záveru, že za štvrtkovým útokom na tankery v Hormuzskom prielive stojí "takmer určite" Irán. V piatok to vyhlásil britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Písala o tom agentúra AFP.

„Naša analýza nás priviedla k záveru, že zodpovednosť za útok leží takmer určite na pleciach Iránu. Tieto posledné útoky stavajú na už existujúcom vzorci deštrukčného chovania Teheránu, pričom predstavujú vážne nebezpečenstvo pre stabilitu regiónu,“ uviedol Hunt vo svojom stanovisku.

Trump: Irán by nedokázal uzavrieť Hormuzský prieliv nadlho

Šéf britskej diplomacie v tejto súvislosti dodal, že „žiaden iný štátny alebo neštátny aktér nemôže byť za tento čin zodpovedný“.

Hunt vyzval Teherán, aby sa „vzdal akýchkoľvek ďalšej destabilizácie“, pričom zdôraznil, že Londýn spolupracuje s ostatnými štátmi na nájdení spôsobu, ako zmierniť narastajúce napätie vo vzťahoch Washingtonu a Teheránu.

Rusko medzitým varovalo pred unáhlenými závermi v otázke zodpovednosti za štvrtkový útok.

„Považujeme za nevyhnutné vystríhať sa unáhlených záverov,“ povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a vyzval na medzinárodné vyšetrovanie tohto incidentu.

Washington tvrdí, že plavidlá boli vo štvrtok napadnuté pomocou magnetickej námornej míny, ktorá bola na lodi umiestnená pod čiarou ponoru.

Japonský majiteľ napadnutého tankera poprel verziu USA o útoku pomocou mín

Centrálne velenie armády Spojených štátov (CENTCOM) zverejnilo v piatok v tejto súvislosti čiernobiely videozáznam, ktorý podľa jeho vyjadrenia zachytáva príslušníkov iránskych Revolučných gárd pri odstraňovaní nevybuchnutej námornej míny z jedného z dvoch ropných tankerov, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok terčom útoku.

Tieto tvrdenia však odporujú vyhláseniu japonského majiteľa jedného z dvoch plavidiel – Kokuka Courageous -, ktorý vyhlásil, že námorníci zreteľne videli, ako k plavidlu tesne pred explóziou letel nejaký objekt, ako aj to, že k zásahu došlo vysoko nad čiarou ponoru.

„Sme absolútne presvedčení o tom, že to nebolo torpédo. A nemyslím si ani, že to bola časovaná bomba alebo iný objekt pripojený k plavidlu,“ vyhlásil Jutaka Katada, prezident spoločnosti Kokaku Sangyo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia