Jednou vetou

Zabitie ženy počas streľby v Londonderry vyšetrujú ako terorizmus

Ilustračné foto

foto: TASR

Ako terorizmus posudzuje polícia nepokoje v severoírskom meste Londonderry, počas ktorých vo štvrtok večer zastrelili 29-ročnú ženu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach vidno horiace auto a dodávku a niekoľko útočníkov hádžucich zápalné fľaše a svetlice na policajné vozidlá.

Reportéri bez hraníc: Kuciakova vražda upriamila pozornosť na situáciu novinárov

Polícia Severného Írska (PSNI) krátko po polnoci v noci na piatok v správe na Twitteri potvrdila, že pri večernej prestrelke v štvrti írskych nacionalistov Creggan zastrelili 29-ročnú ženu.

„Sme presvedčení, že toto je teroristický čin a že ho spáchali násilní opoziční republikáni. Naše hodnotenie v tomto bode je, že je za tým s najväčšou pravdepodobnosťou nová IRA (Írska republikánska armáda), a to tvorí základnú líniu nášho vyšetrovania,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii asistent náčelníka polície Mark Hamilton.

Neznámy strelec vypálil okolo 23.00 h miestneho času niekoľko rán smerom na policajtov a novinárku McKeeovú, ktorú postrelil.

Zranenú novinárku okamžite previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahla. „Teraz sme v meste začali vyšetrovanie vraždy,“ dodal Hamilton.

Brit sa vyhrážal poslancom pre brexit, dostal desať mesiacov väzenia

„Považujeme to za teroristický incident a začali sme vyšetrovanie vraždy,“ napísal asistent náčelníka polície Mark Hamilton.

AFP dodala, že totožnosť ženy ani toho, kto ju zastrelil, nebola bezprostredne známa.

Incident sa stal krátko pred veľkonočným víkendom, počas ktorého si írski republikáni nesúhlasiaci s britskou prítomnosťou v Severnom Írsku pripomínajú výročie veľkonočného povstania proti britskej nadvláde v roku 1916.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre