Jednou vetou

Zabudnite na jódlovačky s litrákom v ruke. Oktoberfest nebude

Na snímke Oktoberfest v nemeckom Mníchove v sobotu 21. septembra 2019.

FOTO TASR/AP

"Zhodli sme sa, že riziko je privysoké," vyjadril sa v utorok bavorský premiér Markus Söder.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu v Nemecku zrušili tohtoročný mníchovský Oktoberfest. Zrušenie tradičnej oslavy piva, ktorá sa mala konať od 19. septembra do 4. októbra, podčiarkuje očakávania, že návrat k „bežnému životu“ potrvá ešte veľmi dlho. Oktoberfest do hlavného mesta Bavorska každoročne pritiahne zhruba šesť miliónov návštevníkov.

„Zhodli sme sa, že riziko je privysoké,“ vyjadril sa v utorok bavorský premiér Markus Söder po stretnutí so starostom Mníchova. Dodal pritom, že na Oktoberfeste nie je možné dodržiavať sociálne odstupy ani mať ochranné masky. Prítomnosť návštevníkov z celého sveta tiež zvyšuje riziko opätovného zavlečenia nákazy.

Mníchovský starosta Dieter Reiter poznamenal, že je to pre neho emocionálne zložitý moment a „samozrejme, je to ekonomicky zložitý moment pre naše mesto“.

VIDEO: Takáto bola atmosféra na Oktoberfeste minulý rok

V Nemecku sú v súčasnosti podujatia s veľkým publikom zakázané najmenej do konca augusta. Krajina síce začala s postupným uvoľňovaním reštrikcií, keď napríklad povolila otvorenie malých obchodov, no zatiaľ nie je jasné, kedy budú môcť zákazníkov opäť privítať aj bary a reštaurácie.

Oktoberfest dosiaľ zrušili len počas dvoch svetových vojen, v čase hyperinflácie v Nemecku v roku 1923 a v súvislosti s dvoma epidémiami cholery v rokoch 1854 a 1873, informuje nemecká tlačová agentúra dpa.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia