Jednou vetou

Začal platiť dekrét o vypovedaní zmluvy o ukrajinsko-ruskom priateľstve

Petro Porošenko

foto: TASR/AP

Dekrét o ukončení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 17. septembra, v stredu nadobudol účinnosť. Stalo sa tak jeho zverejnením vo vládnom vestníku. Informovala o tom agentúra Interfax.

Agentúra UNIAN uviedla, že Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú „Veľká dohoda“, podpísali prezidenti oboch krajín 31. mája 1997.

Volker: USA zvážia poskytnutie ďalších smrtiacich zbraní Ukrajine

Oba štáty oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti. Po anexii Krymu Ruskom a začiatku ruskej agresie v Donbase však padli výzvy na ukončenie tejto Zmluvy z dôvodu, že Rusko porušilo územnú celistvosť Ukrajiny.

Porošenko v pondelok podpísal dekrét o „rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) zo 6. septembra 2018 v prípade Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou“.

RNBOU týmto rozhodnutím podporila návrh ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na ukončenie tejto zmluvy, ktorú obe krajiny podpísali 31. mája 1997.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google