Začal sa proces s dlhoročným starostom Záhrebu Milanom Bandičom

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Proces s dlhoročným starostom Záhrebu Milanom Bandičom sa vo štvrtok začal v hlavnom meste Chorvátska. Spoločne s ním súdia aj ďalších 13 obžalovaných, predstaviteľov významných komunálnych podnikov chorvátskej metropoly. Informáciu priniesla tlačová agentúra APA.

Je Sencov terorista? Podľa Kurova si musia ľudia vybrať, či tomu príbehu uveria

Žaloba viní všetkých z defraudácie najmenej 25 miliónov kún (v prepočte asi 3,37 milióna eur), z nepovoleného uplatnenia vplyvu, colného podvodu a falšovania dokumentov či nezákonného hospodárenia.

Bandič navyše čelí aj žalobe pre údajne ilegálne financovanie svojej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2009. On sám sa však údajne nepovažuje za vinného.

Aj keď chorvátska protikorupčná prokuratúra predložila žalobu ešte v roku 2015, otvorenie procesu sa neustále odkladalo, vyplýva z informácií chorvátskych médií.

Po náraze tankeru do mostu zahynul kapitán plavidla

V septembri sa začal s Bandičom, ktorý je od roku 2000 takmer neprerušovane starostom Záhrebu, ďalší proces, v ktorom čelí žalobe zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Prominentného obžalovaného v roku 2014 zatkli, avšak za krátky čas prerušili na slobodu po zložení miliónovej kaucie. V roku 2015 však putoval opäť do vyšetrovacej väzby, pretože porušil podmienky prepustenia na slobodu ovplyvňujúc svedkov a falšujúc dokumenty. Bandič však napriek obvineniam opakovane odmietol rezignovať.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky