Jednou vetou

Začali hluchnúť, zranenia amerických diplomatov sú vážnejšie

Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

Americkí a kanadskí diplomati pôsobiaci na Kube utrpeli vážnejšiu ujmu na zdraví, ako sa pôvodne predpokladalo. Informovala o tom americká televízna spoločnosť CBS.

Jej spolupracovníci mali možnosť nahliadnuť do správ lekárov, ktorí vyšetrili diplomatov po návrate z karibskej ostrovnej krajiny a na základe poznatkov pripravili reportáž. Z nej vyplýva, že diplomati neutrpeli iba poškodenie sluchu, ale u časti z nich sa zistilo aj mierne alebo vážnejšie poškodenie mozgu či centrálneho nervového systému.

Bezpečnosť diplomatov

Prvé správy o zdravotných ťažkostiach amerických diplomatov dostal rezort zahraničných vecí vo Washingtone na sklonku minulého roka, keď sa niekoľko diplomatov predčasne vrátilo do vlasti. Ministerstvo začalo s vyšetrovaním týchto „incidentov“ so zámerom objasniť, či nešlo o zámerné útoky na zdravie diplomatov prostredníctvom zvukov nezachytiteľných ľudským uchom. Do Havany vyslali aj lekára-špecialistu s rovnakým zámerom.

CBS s odvolaním sa na anonymné zdroje informovala, že americkí diplomati boli v Havane vystavení rôznemu obťažovaniu, došlo k poškodeniu ich motorových vozidiel, častému sledovaniu, ako aj vlámaniu sa do ich bytov. Americké ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ žiadnych konkrétnych zodpovedných nemenovalo, avšak upozornilo Kubu, že v zmysle medzinárodného práva je jej povinnosťou chrániť zdravie a garantovať bezpečnosť diplomatov pôsobiacich v krajine.

Tajné zvukové zariadenie

Kanadská televízia CBC skôr s odvolaním sa na odborníkov pre tajné služby uviedla, že na amerických a kanadských diplomatov mohlo byť namierené tajné zvukové zariadenie, ktoré malo zhromažďovať citlivé informácia. Táto operácia sa však zrejme vymkla spod kontroly. Ministerstvo zahraničných vecí USA ústami jedného z hovorcov pre CBS potvrdilo, že je v súvislosti s ochoreniami diplomatov v pravidelnom kontakte s kubánskymi úradmi.

Kuba poprela, že by mala na ochoreniach diplomatov akýkoľvek podiel. „Kuba by nikdy nedovolila, aby bolo jej územie zneužité na činy zamerané voči akreditovaným diplomatom a ich rodinám,“ uviedlo v augustovom vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí krajiny v Havane.

 

 

Môže vás zaujímať

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok