Jednou vetou

Začali sa rozhovory o udržaní prímeria v sýrskej provincii Idlib

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

S cieľom udržať krehké prímerie v sýrskej provincii Idlib po údajnom útoku chemickými zbraňami na vládou kontrolované mesto Aleppo sa začali v stredu v Kazachstane rozhovory predstaviteľov Ruska, Turecka a Iránu. Informovala o tom agentúra AFP.

Minister zahraničných vecí Kazachstanu Kajrat Abdrachmanov vo svojom vyhlásení uviedol, že už prebehli prvé rokovania medzi delegáciami troch zúčastnených mocností, ako aj sýrskou vládou a predstaviteľmi opozície.

Dodal, že predmetom diskusie by nemalo byť iba zníženie napätia okolo provincie Idlib, ktorá predstavuje poslednú baštu povstalcov a džihádistov v Sýrii, ale mala by sa sústrediť aj na vytvorenie podmienok pre návrat utečencov, ako aj na povojnovú obnovu krajiny.

Washington a Brusel odsudzujú konanie Ruska, Kremeľ ich obviňuje zo zaujatosti

Prímerie v Idlibe, ktoré trvá už desať týždňov, bolo ohrozené po tom, ako v nedeľu povstalecké jednotky údajne uskutočnili chemický útok na mesto Aleppo.

Odvetné útoky vládnych jednotiek vyvolali obavy z opätovného prepuknutia intenzívnych bojov. Pozadie nedeľných incidentov v oblasti okolo Aleppa ostáva podľa AFP nejasné a stalo sa predmetom vášnivých sporov medzi znepriatelenými stranami.

Z útoku, po ktorom bolo podľa mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) hospitalizovaných 94 ľudí, obvinila sýrska vláda na čele s prezidentom Bašárom Asadom práve povstalcov zo susednej provincie Idlib.

Incident tak môže ohroziť prímerie, ktoré bolo v polovici septembra uzatvorené práve pod patronátom Ruska, Turecka a Iránu. Vyhlásenie prímeria vtedy odvrátilo plánovanú frontálnu ofenzívu provládnych jednotiek na Idlib.

V reakcii na tento incident uskutočnili ruské vzdušné sily v nedeľu sériu náletov na povstalcami kontrolované pozície v Idlibe.

VIDEO: Chuck Norris prišiel do Maďarska. Orbán mu ukázal komando

Stalo sa tak prvýkrát od septembra, keď sa Rusko dohodlo s Tureckom, ktoré v konflikte podporuje povstalcov, na vytvorení nárazníkovej zóny s cieľom zabrániť vtrhnutiu provládnych jednotiek do Idlibu, v ktorom žijú približne tri milióny obyvateľov.

Moskva vo svojom vyhlásení uviedla, že cieľom náletov bolo zabrániť pokračovaniu údajného ostreľovania Aleppa zo strany džihádistickej organizácie Haját Tahrír aš-Šám, kontrolujúcej približne polovicu Idlibu.

Prebiehajúce rokovania v Astane by sa mali skončiť v štvrtok. Jedná sa už o 11. kolo mierových rozhovorov v tomto formáte po tom, ako ho v roku 2017 iniciovalo Rusko.

Organizácia Spojených národov (OSN), ktorú Rusmi vytvorený formát podľa AFP odsunul v prípade Sýrie do úzadia, je na rokovaniach zastúpená dosluhujúcim splnomocnencom pre Sýriu Staffanom de Misturom.

Útok v Kábule si vyžiadal najemenej 10 mŕtvych a 19 zranených

Spojené štáty, ktoré sa rokovaní v minulosti zúčastňovali ako pozorovateľ, na najnovšie kolo rozhovorov svojho zástupcu nevyslali.

Občianska vojna v Sýrii, ktorá sa začala pred siedmimi rokmi, si vyžiadala viac ako 360.000 obetí na životoch a milióny Sýrčanov vyhnala zo svojich domovov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia