Jednou vetou

Začali súdiť tínedžera obvineného z bombového útoku v londýnskom metre

Forenzní experti pracujú na nástupišti stanice metra Parsons Green po explózii v Londýne 15. septembra 2017. Foto: TASR/AP
Tínedžera obvineného z vlaňajšieho bombového útoku v londýnskom metre, pri ktorom utrpelo zranenia 30 ľudí, postavili v stredu pred súd, aby sa zodpovedal z pokusu o vraždu a použitia chemickej zlúčeniny TATP (triacetón triperoxid) na vyvolanie výbuchu v preplnenom vlaku. Informovala o tom agentúra AP.

Osemnásťročný Ahmed Hassan irackého pôvodu nastražil podľa vyšetrovateľov vlani 15. septembra v súprave metra podomácky vyrobenú bombu, ktorá bola uložená do plastového vedra v taške zo supermarketu. Zariadenie sčasti explodovalo v čase rannej dopravnej špičky, keď sa v danom vozni nachádzalo 93 osôb.

Prokurátorka Alison Morganová uviedla, že incident na stanici metra Parsons Green si mohol vyžiadať oveľa viac zranených a pravdepodobne aj mŕtvych, pokiaľ by bomba vybuchla naplno.

Hassana z mesta Sunbury, ktorý obvinenia popiera, zadržali deň po útoku v prístave Dover. Ďalších šesť zadržaných osôb prepustili bez obvinenia.

Hassan sa dostal do Británie v roku 2015 bez dokladov totožnosti, keď prekonal Lamanšský prieliv v kamióne. Následne mu britské úrady udelili azyl, pričom vyjadril obavu, že v Iraku by ho prenasledovala teroristická organizácia Islamský štát.

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach