Jednou vetou

Záchranári pátrajú po nezvestných na úseku Dunaja pod Budapešťou

Žena stojí na Margitinom moste, kde našli vrak potopenej výletnej lode Hableány 30. mája 2019 v Budapešti

foto: TASR/AP

Po stredajšej nehode maďarskej vyhliadkovej lode, ktorá sa potopila okolo 21.00 h neďaleko parlamentu na budapeštianskom úseku Dunaja, pátra vo štvrtok po nezvestných vyše 200 policajtov, záchranárov, pracovníkov civilnej ochrany i vojakov.

Podľa spravodajského servera Napi.hu najmenej sedem ľudí zahynulo, sedem ľahšie zranených ľudí previezli do troch nemocníc v hlavnom meste a 14 je stále nezvestných. Záchranári sa už sústreďujú na pátranie na úseku rieky pod Budapešťou. Teplota vody rozvodnenej rieky je 11-15 stupňov Celzia.

V Budapešti sa potopila výletná loď, sedem ľudí zahynulo

Na palube lode Hableány s dvojčlennou posádkou sa plavilo 33 juhokórejských turistov. Všetky obete boli občanmi Južnej Kórey.

Polícia nariadila zákaz plavby na úseku medzi Margitiným a Alžbetiným mostom. Vrak potopenej lode, ktorá sa v silnom daždi zrazila s veľkou výletnou loďou, našli neďaleko piliera Margitinho mosta.

Južná Kórea poskytne pomoc pri hľadaní nezvestných z potopenej lode v Budapešti

Južná Kórea poskytne pomoc pri hľadaní nezvestných juhokórejských turistov po tom, ako sa výletná loď potopila v stredu večer na Dunaji v Budapešti, pričom zahynulo najmenej sedem ľudí. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Juhokórejský prezident Mun Če-in hovorí počas tlačovej konferencie 30. mája 2019 v Soule. Foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí v Soule uviedlo, že vyšle do maďarského hlavného mesta 18-členný tím rýchlej reakcie, aby pátral po členoch skupiny juhokórejských turistov, ktorí boli na palube plavidla. Juhokórejský prezident Mun Če-in nariadil využiť „všetky dostupné zdroje“ na podporu záchrannej operácie v Maďarsku.

Pri autobusovej nehode v Mexiku zahynulo 21 ľudí

Podľa juhokórejského rezortu diplomacie sa výletnou loďou plavilo v hustom daždi 33 turistov z Južnej Kórey a posádka – dvaja maďarskí občania. Ich loď sa zrazila s väčším plavidlom a potopila sa. Sedem ľudí sa podarilo zachrániť a previezť do nemocnice, kde sú údajne v stabilizovanom stave. Pátranie pokračuje po ďalších 19 občanoch Južnej Kórey, dodalo ministerstvo s tým, že sedem obetí pochádzalo práve z tejto krajiny. Nezvestní sú aj dvaja maďarskí členovia posádky.

Agentúra Jonhap uviedla, že potopenú loď s názvom Hableány (Morská panna) lokalizovali v blízkosti mosta neďaleko budovy maďarského parlamentu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia