Jednou vetou

Záchranárske lode mimovládok už v Taliansku nebudú môcť ani tankovať

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini zaujal v piatok ešte tvrdší postoj k nasadzovaniu záchranárskych lodí mimovládnych organizácií v Stredozemnom mori, odkiaľ doteraz privážali k brehom Talianska nelegálnych migrantov. Podľa jeho vyjadrení, ktoré agentúra APA prevzala z talianskych médií, po novom nebudú môcť tieto plavidlá zakotviť v talianskych prístavoch ani vtedy, ak "ide len o tankovanie".

Salvini sa v danej záležitosti dohodol s ministrom dopravy Danilom Toninellim, ktorý má na starosti aj prevádzku prístavov. „Cudzie lode, ktoré sú financované netransparentne cudzími mocnosťami, v Taliansku nesmú zakotviť,“ povedal šéf rezortu vnútra.

Merkelová i Macron vyjadrili spokojnosť s výsledkami rokovaní v Bruseli

Salvini, ktorý predsedá pravicovo-populistickej strane Liga Severu, v tejto súvislosti taktiež poznamenal, že Taliansko nebude zriaďovať žiadne ďalšie prijímacie strediská pre utečencov. Plánované sú len centrá pre repatriáciu migrantov bez nároku na pobyt, a to po jednom v každom talianskom regióne.

Taliansky premiér Giuseppe Conte privítal v piatok dohodu o migrácii, ku ktorej dospeli lídri EÚ na summite v Bruseli. Spomenul pritom aj možnosť zriadiť v krajinách EÚ tzv. kontrolované centrá, kde by boli umiestnené osoby žiadajúce o azyl. Vyhlásil, že sa Taliansko doposiaľ nerozhodlo, či bude mať takéto zariadenia na svojom území.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia