Jednou vetou

Zachránil stovky Čechov a Slovákov. Sir Nicholas Winton by sa dožil 110 rokov!

Winton sa svojimi humanitárnymi počinmi nechválil. Desiatky rokov si ich nechával pre seba

autorská koláž hlavne.sk, Getty Images

V židovskom Talmude čítame: „Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet; keď niekto zničí jediný život, je to, ako keby zničil celý svet.” Existujú však ľudia, ktorí zachránili stovky svetov. Jeden z nich by dnes oslávil 110-te narodeniny. Sir Nicholas Winton.

Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi

Nicholasa Wintona, britského rodáka, bankára a humanitárneho pracovníka, poznáme pre jeho výnimočný vzťah k nášmu regiónu. Tesne pred druhou svetovou vojnou sa mu podarilo v spolupráci s Britskou komisiou pre utečencov zariadiť transport 669 detí z Československa.

Autori knihy Prepisovači dejín upozorňujú na manipuláciu s historickými faktami

Komplikovaný bol najmä presun cez Holandsko. Práve odtiaľ mali deti vyplávať na trajektoch do Veľkej Británie. Holanďania pred židovskými utečencami pôvodne zatvorili hranice. Napriek hrôzam Krištáľovej noci z novembra 1938 ich vracali naspäť do Nemecka.

Srílanský prezident: Útoky na kostoly mohli byť zorganizované zo zahraničia

Winton nepoľavil. Po dohode s britskou stranou sa z jeho iniciatívy podarilo zachrániť 669 československých detí odlúčených od rodičov v dôsledku nacistickej expanzie. Posledná várka detí mala z Prahy vyraziť 1. septembra 1939. Lenže vypukla vojna. Detí bolo 250, len dve sa dožili jej konca.

Pellegrini rešpektuje verdikt o ĽSNS, podporu fašizmu odmieta

Sir Nicholas Winton na návšteve Prahy v roku 2007. | Foto: commons.wikimedia.org

Británia celkovo prijala pred druhou svetovou vojnou z pevninskej Európy, najmä Poľska, Československa, Nemecka a Rakúska, takmer desať tisíc detí-utečencov, zväčša židovského pôvodu.

Veľká záchranná akcia, veľká nezištnosť

Treba dodať, že Winton nekonal sám. Za pomoc ďakoval pražským spolupracovníkom, spomenúť možno Doreen Warrinerovú, Trevora Chadwicka, Nicholasa Stopforda, Beatrice Wellingtonovú, Josephine Pikeovú, a Billa Barazettiho.

Colníci našli v kamióne na Slovensku troch mladých utečencov z Afganistanu

Winton sa svojimi humanitárnymi počinmi pred druhou svetovou vojnou nechválil. Desiatky rokov si ich nechával pre seba. Svet sa o akcii na záchranu Čechoslovákov židovského pôvodu dozvedel až v roku 1988, kedy Wintonova manželka objavila denník so zoznamom detí, ich rodičov a rodín, ktoré ich prijali.

V roku 2003 mu bol udelený rytiersky titul Sir, práve za jeho hrdinstvo v záchrane židovských detí. O päť rokov sa s kráľovnou Alžbetou II. stretol opäť, tentoraz počas jej štátnej návštevy v Bratislave.

Najdlhšie vládnúca kráľovná na svete Alžbeta II. má 93 rokov

Smrť zastihla Sira Nicholasa Wintona v požehnanom veku 106 rokov. Jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval, posledný krát vydýchol 1. júla 2015. Bolo to na 76. výročie dňa, kedy 241 židovských detí s jeho pomocou bezpečne opustilo Prahu na vlaku smerujúcemu k bezpečným brehom ich novej domoviny.

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Na videu možno vidieť židovské deti, ktoré opúšťajú Prahu. Smerujú do Británie. Na konci sa objaví aj Nicholas Winton v okuliaroch.

Pápež na Krížovej ceste hovoril o utrpení migrantov pre politickú vypočítavosť

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia