Jednou vetou

Záchranná loď Sea-Watch 3 mení štátnu príslušnosť z holandskej na nemeckú

Nemecká humanitárna loď Sea-Watch 3

foto: TASR/AP

Záchranárska loď Sea-Watch 3, ktorá je od júna zadržiavaná v Taliansku pre porušenie zákonov v súvislosti s napomáhaním ilegálnej migrácii, sa bude plaviť pod nemeckou vlajkou. Doteraz bola registrovaná v Holandsku. Informovala o tom agentúra DPA.

FOTO: Zástupcovia OBSE a Interpolu hodnotili spoluprácu pri správe a ochrane hraníc

Nemecká charitatívna organizácia Sea-Watch vo vyjadrení uviedla, že sa rozhodla pre takýto krok z dôvodu nedostatočnej spolupráce holandských úradov. Holandsko podľa vyjadrenia Sea-Watch organizácii v prípade problémov nikdy neposkytlo žiadnu podporu.

Organizácia takisto obvinila holandské ministerstvo dopravy, že zaviedlo účelné opatrenia proti lodi Sea-Watch 3, na základe ktorých je proces registrácie aktív neziskových organizácii v Holandsku „náročnejší a drahší“.

Loď Sea-Watch 3 je v súčasnosti zadržiavaná v sicílskom prístave Licata. Plavidlo riadené kapitánkou Carolou Racketeovou vyzdvihlo v júni pri pobreží Líbye 53 migrantov. Talianske orgány neskôr umožnili vylodenie 13 osobám, zvyšných 40 však odmietali prijať.

Loď vplávala bez povolenia do talianskych vôd i napriek hrozbe vysokej pokuty a zakotvila v prístave na ostrove Lampedusa. Kapitánku Racketeovú následne talianske úrady nakrátko zadržali.

Opozičný poslanec spochybnil tvrdenie, že tunel postavili migranti

„Dúfame, že sa čoskoro vrátime na more pod nemeckou vlajkou s cieľom zachraňovať životy pred smrťou na mori alebo pred núteným návratom do Líbye,“ uviedla spoločnosť a odsúdila smrteľné následky súčasnej európskej migračnej politiky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia