Jednou vetou

Zadržali bývalého ruského ministra, je podozrivý zo sprenevery 4 miliárd rubľov

Ilustračné foto

pixabay.com

Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) začal v utorok trestné stíhanie voči bývalému ministrovi pre koordináciu projektu Otvorená vláda Michailovi Abyzovovi, ktorý je podozrivý zo sprenevery štyroch miliárd rubľov (vyše 55 miliónov eur) a z ich prevodu na tzv. offshore bankové účty v zahraničí. Informoval o tom denník Novaja gazeta.

Abyzov je podozrivý aj zo založenia zločineckej skupiny. Spolu s ním je vyšetrovaných ďalších päť osôb. K protiprávnemu konaniu podľa vyšetrovateľov dochádzalo od apríla 2011 do novembra 2014.

Sledkom vo svojom vyhlásení k prípadu napísal, že Abyzov a jeho spoločníci svojím konaním „ohrozili trvalo udržateľný hospodársky rozvoj a energetickú bezpečnosť niekoľkých regiónov krajiny“.

Podľa Novej gazety Abyzova zadržali agenti tajnej služby FSB. V správe Sledkomu sa neuvádza, kedy a kde došlo k zadržaniu. Novaja gazeta citovala jedného z Abyzovových známych, ktorý uviedol, že v pondelok bol exminister v Moskve.

Denník dodal, že pred nástupom do štátnych služieb Abyzov pracoval na riadiacich postoch vo viacerých firmách v oblasti energetiky. V rokoch 2012 – 2018 bol ministrom bez kresla v tzv. prvej vláde Dmitrija Medvedeva, pričom v nej mal na starosti koordináciu projektu Otvorená vláda.

Rumunská polícia zhabala vyše tony kokaínu

 Agentúra Interfax vo svojej správe o Abyzovovi vysvetlila, že pojem „otvorená vláda v Rusku“ nie je chápaný ako autoritárska alebo byrokratická štruktúra, ale ako systém princípov organizácie verejnej správy založený na zapájaní občanov, verejných organizácií a podnikateľských združení do tvorby a plnenia rozhodnutí o moci.

Po znovuzvolení Vladimira Putina do funkcie prezidenta Ruskej federácie bol projekt Otvorená vláda zrušený a Abyzov sa už do rekonštruovanej vlády premiéra Medvedeva nedostal. V roku 2017 bol Abyzov zaradený na tzv. kremeľský zoznam osôb, ktorých sa týkajú sankcie amerického ministerstva financií.

Podľa magazínu Forbes Abyzov patrí medzi 200 najbohatších podnikateľov v Rusku. V roku 2018 sa jeho majetok odhadoval na 600 miliónov dolárov. Ruský časopis Sobesednik nedávno informoval, že Abyzov často cestuje do Talianska, kde v Toskánsku vlastní vilu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia