Jednou vetou

Zadržiavaných ukrajinských námorníkov prevážajú z Krymu do Moskvy

Ilustračné foto

Foto: TASR

Ukrajinských námorníkov, ktorých Rusko zadržiava od nedele 25. novembra, keď pri incidente zhabalo aj tri ukrajinské lode, prevážajú z Krymského polostrova anektovaného Rusmi do Moskvy. Tlačovej agentúre AFP to vo štvrtok oznámili dvaja z právnych zástupcov námorníkov.

Krymské súdy tento týždeň poslali 24 ukrajinských členov posádok troch lodí na dva mesiace do väzby napriek medzinárodným výzvam na ich prepustenie.

„Prevážajú ich do väznice Lefortovo v Moskve,“ uviedol ako prvý Džemil Temišev, jeden z advokátov zadržiavaných Ukrajincov.

Ukrajina zakáže po zavedení stanného práva vstup cudzincov na Krym

Temišev dodal, že jemu a niekoľkým ďalším právnikom zakázali návštevu námorníkov v zadržiavacom centre v Simferopole, hlavnom meste Krymu, kam ich tento týždeň už skôr previezli na súdne pojednávanie.

Emine Avamilievová, ďalšia advokátka námorníkov, tiež uviedla, že Ukrajincov „vzali lietadlom“ do Moskvy.
Právnici nevedeli povedať, či prepravujú všetkých alebo iba niekoľkých námorníkov.

Ukrajinských členov posádok zadržiavajú od nedele 25. novembra, keď ruské námorné sily zhabali pri pobreží Krymského polostrova tri ukrajinské lode, čo vyvolalo najnebezpečnejšiu krízu medzi oboma bývalými sovietskymi republikami za posledné roky.

Kanada uvalila sankcie na 17 Saudskoarabov spájaných s vraždou Chášukdžího

Kyjev odsúdil zadržiavanie námorníkov a označil ho za „nezákonné“. Rusko odoláva výzvam na prepustenie Ukrajincov a prezident Vladimir Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia