Jednou vetou

Zaev: Nedeľňajšie referendum je úspechom, krajinu dovediem do NATO a EÚ

Macedónsky premiér Zoran Zeav

foto: TASR/AP

Macedónsky premiér Zoran Zaev označil nedeľňajšie referendum o zmene názvu tejto postjuhoslovanskej republiky na "Republika Severné Macedónsko" v nedeľu večer v Skopje za úspech. Učinil tak napriek tomu, že sa do plebiscitu nezapojila nadpolovičná väčšina občanov.

„Obrovská väčšina“ hlasovala, ako povedal bez ďalších podrobností, za členstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii (EÚ). Teraz by sa „toto želanie malo realizovať v praxi v politickej aktivite parlamentu“, citovala Zaeva tlačová agentúra DPA.

Predseda macedónskej vlády súčasne avizoval, že v prípade odmietavého postoja opozície sa v Macedónsku uskutočnia predčasné parlamentné voľby. „Povediem ďalej túto krajinu a Macedónsko sa stane členom NATO a EÚ,“ dodal.

Teplovzdušný balón v Nemecku narazil do vedenia vysokého napätia

Zaev sa zrejme pokúsi o hlasovanie v zákonodarnom zbore, kde však naposledy hlasovalo za dohodu s Gréckom o zmene názvu krajiny iba 69 zo 120 poslancov, pričom potrebná je dvojtretinová podpora – teda najmenej hlasy 80 zákonodarcov. Opozícia nový názov striktne odmieta s tým, že by znamenal poškodenie národnej identity Macedónska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia