Jednou vetou

Zákaz vstupu do Bieloruska pre dve členky Pussy Riot zrušil samotný Lukašenko

Členovia ruskej skupiny Pussy Riot

foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko osobne nariadil, aby v prípade dvoch členiek ruského zoskupenia Pussy Riot bieloruské úrady zrušili zákaz vstupu na územie krajiny.

S odvolaním sa na vedúcu kancelárie bieloruského prezidenta Nataliu Kočanovovú o tom v stredu informoval spravodajský portál Mediazona.

Tento týždeň sa v médiách objavila informácia, že Bielorusko do mája budúceho roku zakázalo vstup na svoje územie dvom členkám Pussy Riot Oľge Kuračovovej a Veronike Nikuľšinovej. Obe mladé ženy sa o tom dozvedeli, keď leteli z Ruska do Kyjeva s prestupom v Minsku. Bieloruské úrady im však napriek zákazu povolili pokračovať v ceste do Kyjeva.

Priama linka s Putinom: Občania zaslali vyše milión otázok

Tlačová služba bieloruskej pohraničnej služby uviedla, že takéto rozhodnutie prijali „príslušné orgány“, pričom súčasne odmietla uviesť presné dôvody pre vydanie zákazu vstupu.

Obe mladé ženy na letisku v Minsku dostali do pasov pečiatku o zákaze vstupu na bieloruské územie. Kočanovová však ubezpečila, že táto záležitosť bude „čoskoro vyriešená, lebo príkaz (na to) bol vydaný“. Podľa Kuračovovej šéfka Lukašenkovej kancelárie situáciu komentovala slovami: „Viete, naše orgány boli – ako sa to už stáva – príliš snaživé.“

Danko v Bielorusku: Je chybou predávať strategické podniky

Lukašenko sa o situácii dozvedel z médií, pričom sa zaujímal o dôvody vydania zákazu na vstup. Keď sa dozvedel, že v podstate žiadne nie sú, nariadil tento zákaz zrušiť, vysvetlila Kočanovová.

Nikuľšinová a Kuračovová boli vlani v júli v skupine štyroch členov Pussy Riot, ktorí počas finálového zápasu majstrovstiev sveta vo futbale vybehli na hraciu plochu štadiónu v moskovských Lužnikách a touto svojou akciou sa dožadovali prepustenia politických väzňov a ukončenie trestných vecí za šírenie informácií na internete a nezákonné zadržiavanie na protivládnych protestných zhromaždeniach.

Moskovská polícia zadržala v máji členku Pussy Riot a šesť jej známych

Zoskupenie Pussy Riot sa do povedomia dostalo v roku 2012 ako feministická punkrocková skupina. Je známa svojimi provokatívnymi vystúpeniami, za to pykali jej členky aj väzením.

Zoskupenie Pussy Riot dlhodobo kritizuje Kremeľ za korupciu, zneužívanie moci a agresiu voči iným krajinám. Skupine sa v minulosti nepáčila spolupráca cirkvi s vládou, podmienky ruských väzňov, ale aj obsadenie Československa v roku 1968.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia