Jednou vetou

Zákon o IPN bude možno ťažké aplikovať, vyhlásil Duda

Poľský prezident Andrzej Duda

Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že možno bude nerealistické trestať každého podľa nového zákona, ktorý zakazuje niektoré vyjadrenia o holokauste. Obzvlášť, ak ich niekto vysloví v zahraničí, povedal Duda podľa agentúry AP.

Poľský prezident podpísal v utorok novelu zákona o tamojšom Ústave pamäti národa (IPN), ktorá vyvolala diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom. Zákon trestá pripisovanie zodpovednosti za holokaust Poliakom.

Duda uviedol na stretnutí s Poliakmi, ktorí zachránili Židov, že v skutočnosti „nie je účelom niekoho trestať“ a „v zmysle potrestania sa to možno ukáže nerealistické“, najmä ak takéto výroky zaznejú mimo Poľska. Dodal, že zákon je „signálom, že poľský štát vidí problém, ktorý zraňuje“.

Ústavný súd vo veci kontroverzného poľského zákona veľa nezmení, povedal analytik

Duda predtým avizoval, že podpísaný zákon následne pošle na posúdenie Ústavnému súdu, čím podľa agentúry AP necháva otvorenú možnosť, že ešte dôjde k jeho úprave.

Balík zmien v zákone o IPN stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.

V reakcii na poľský zákon izraelský parlament v piatok v prvom čítaní prijal návrh zákona, počítajúci s piatimi rokmi väzenia pre osoby, ktoré sa pokúsia „poprieť alebo spochybniť vinu pomáhačov nacistov pri páchaní zločinov na Židoch“.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu