Jednou vetou

Zákrok českej polície proti tibetským vlajkám bol nezákonný, potvrdil NSS

Ilustračné foto

TASR

Česká polícia postupovala chybne, keď počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Prahe v marci 2016 prikázala dvom mužom, aby z okien kancelárie dali dole vlajky Tibetu a Taiwanu. Najvyšší správny súd (NSS) vo štvrtok zamietol sťažnosť ministerstva vnútra a potvrdil tak rozsudok Mestského súdu v Prahe, ktorý postup polície označil za nezákonný zásah, informoval server spravodajskej televízie ČT24.

Zmienená kancelária sa nachádzala oproti hotelu Hilton, v ktorom bol čínsky prezident ubytovaný. Zamestnanci tam vylepili dva papiere s vytlačenými vlajkami Tibetu a Taiwanu, aby vyjadrili svoj postoj k problematike ľudských práv v Číne. Bezprostredne potom dorazila polícia a nariadila im vlajky zložiť, údajne kvôli bezpečnosti. Podľa oboch mužov konala polícia príkro a nevyberavo.

Zeman vymenuje Babiša za premiéra budúci týždeň

Mestský súd v Prahe a teraz aj NSS dospeli k záveru, že postup nezodpovedal požiadavke primeranosti a polícia neprípustne zasiahla do ústavného práva oboch mužov na slobodu prejavu. Najmä symbolika tibetskej vlajky je natoľko verejne známa, že zasahujúcim policajtom muselo byť zrejmé, že muži jej vyvesením vykonávajú svoje ústavne chránené politické práva, konkrétne slobodu prejavu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia