Jednou vetou

Zaríf nečakane navštívil miesto konania summitu krajín G7

Šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf

foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v nedeľu nečakane zavítal do francúzskeho prímorského letoviska Biarritz, kde sa koná summit krajín G7. S odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP.

„Zaríf… pricestoval do Biarritzu, kde sa koná summit G7, aby pokračoval v rokovaniach o možných budúcich krokoch, o ktorých predtým diskutovali prezidenti Iránu a Francúzska“. Na Twitteri to uviedol Abbás Músaví, hovorca iránskeho rezortu diplomacie, s odkazom na prebiehajúce rokovania o možnostiach zachovania Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) – tzv. jadrovej dohody.

Počas summitu G7 prebiehajú demonštrácie proti Macronovej klimatickej politike

Músaví ďalej dodal, že v rámci danej návštevy nie sú plánované „žiadne stretnutia, ani rokovania s americkou delegáciou“.

Podľa slov nemenovaného francúzskeho predstaviteľa, o ktorých informovala agentúra AP, pozvalo do Biarritzu Zarífa Francúzsko s cieľom zmierniť napätie okolo iránskeho jadrového programu.

V súvislosti s návratom Ruska do G7 existujú podľa Trumpa v skupine opačné názory

Rozhodnutie pozvať do dejiska summitu G7 šéfa iránskej diplomacie, padlo podľa vyjadrenia francúzskeho predstaviteľa po tom, ako sa lídri zúčastnených krajín v sobotu stretli na spoločnej večeri.

Zdroj pre AP taktiež potvrdil, že Zaríf sa nestretne s americkou delegáciou, pričom však zdôraznil, že Paríž v tomto smere koná „s vedomím Spojených štátov, ako aj európskych partnerov“.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse