Jednou vetou

Zaríf odmietol Trumpovu predstavu krátkej vojny ako „ilúziu“

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vo štvrtok varoval, že americký prezident Donald Trump sa mýli, keď si myslí, že vojna medzi ich krajinami by netrvala dlho. Informovala o tom agentúra AFP.

„Krátka vojna s Iránom je ilúzia,“ uviedol Zaríf na Twitteri deň po tom, ako Trump vyjadril nádej, že USA nepôjdu do vojny s Iránom, ale ak sa tak stane, použitie sily Amerikou by bolo zdrvujúce. „Ktokoľvek by začal vojnu, nebude tým, kto ju ukončí,“ dodal Zaríf.

Vojna proti Iránu by podľa Trumpa netrvala veľmi dlho

V rozhovore pre stanicu Fox Business Network dostal Trump otázku, či USA pôjdu do vojny proti Iránu. „Dúfam, že nie, ale budeme vo veľmi silnej pozícii, ak by sa malo niečo stať. Sme vo veľmi silnej pozícii. Môžem vám povedať, že by to netrvalo veľmi dlho,“ uviedol Trump s tým, že nehovorí o nasadení vojakov do pozemných operácií.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok večer v telefonáte s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom povedal, že neustále sa vyostrujúci spor medzi Spojenými štátmi a Iránom nebude vyriešený, pokým Washington nezruší protiiránske sankcie.

„Naše sily tiež budú účinne čeliť ďalším agresiám Spojených štátov voči našim hraniciam,“ varoval Rúhání a pripomenul minulotýždňové zostrelenie amerického bezposádkového lietadla.

Dodal, že Irán „nemá žiadny záujem na napätí v regióne a obzvlášť nechce vojnu, a to ani so Spojenými štátmi“. Zodpovednosť za súčasnú situáciu pripísal Washingtonu.

Pre vyriešenie americko-iránskeho sporu je nutné zrušiť sankcie, uviedol Rúhání

Rúhání ďalej uviedol, že Irán je stále oddaný jadrovej dohode z roku 2015, ktorej ďalší osud je v súčasnosti neistý, a že je ochotný preukázať pružnosť. „Nebudeme podnikať nič, čo by sme nemohli zvrátiť,“ ubezpečil.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu vyhlásil, že jeho krajina sa neskloní pred nátlakom zo strany Spojených štátov a ich „urážkami“. „Iránsky národ sa snaží o dôstojnosť, nezávislosť a pokrok, preto nátlak zo strany krutých nepriateľov nemá na Iráncov žiadny vplyv,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia