Jednou vetou

Zaríf označil Netanjahuove obvinenia adresované Iránu za „cirkus“

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odmietol obvinenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z toho, že Teherán sa stáva čoraz agresívnejším a do izraelského vzdušného priestoru vyslal dron. Tvrdenie označil za "cirkus", ktorý si ani nezaslúži odpoveď, informovala agentúra AP.

Zaríf sa takto vyjadril v nedeľu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde vystúpil len niekoľko hodín po prejave izraelského premiéra. Ten Irán varoval, aby „neskúšal odhodlanie Izraela“.

Netanjahu tiež upozorňoval, že ak Irán nadobudne jadrové zbrane, jeho agresiu už nikto nezastaví. Počas svojho prejavu zdvihol izraelský premiér z rečníckeho pultu kus plechu, o ktorom tvrdil, že pochádza z iránskeho bezpilotného lietadla.

Agresia ako politický nástroj

„Ráno ste sa stali divákmi… cirkusu, ktorý si ani nezaslúži reakciu,“ reagoval na jeho prejav Zaríf. Ďalej povedal, že Izrael sa snaží vytvárať takéto karikatúry, aby obvinil ostatných „za svoje vlastné strategické chyby“ alebo možno preto, aby sa tak vyhol „vnútroštátnej kríze, ktorej čelí“.

Izrael podľa Zarífových slov používa agresiu voči svojim susedom ako politický nástroj a takmer každodenne nelegálne narúša sýrsky i libanonský vzdušný priestor.

„Avšak, hneď ako Sýrčania naberú odvahu zostreliť jedno z jeho lietadiel, akoby sa stala katastrofa,“ povedal podľa agentúry Reuters ďalej Zárif, evidentne v reakcii na zostrelenie izraelskej stíhačky typu F-16. Dodal, že práve tento incident z 10. februára otriasol tzv. nepremožiteľnosťou Izraela.

Zostrelenie iránskeho bezpilotného lietadla

Izraelská armáda minulú sobotu oznámila, že zostrelila iránske bezpilotné lietadlo, ktoré zo Sýrie preniklo do vzdušného priestoru židovského štátu. Reagovala preto náletom na iránske ciele v Sýrii.

Piloti jednej zo stíhačiek sa však museli v dôsledku sýrskej protivzdušnej paľby katapultovať. Zasiahnutá stíhačka typu F-16 sa zrútila na severe Izraela.

Oboch pilotov, z ktorých jeden utrpel vážne zranenia, previezli do nemocnice. Izraelské letectvo následne podniklo masívny odvetný nálet na ciele v Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia