Jednou vetou

Zasadanie vlády v Barcelone vyvolalo protesty a zrážky s políciou

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Prívrženci nezávislosti Katalánska v piatok na protest proti zasadaniu španielskej vlády v Barcelone zablokovali v meste cesty a dostali sa do zrážok s políciou, informovala agentúra AFP.

Zasadanie vlády v centre autonómneho regiónu Katalánsko označili demonštranti za provokáciu. Príslušníci poriadkovej polície vyzbrojení obuškami podľa AFP čelili demonštrantom, ktorí do nich hádzali kamene a kovové zátarasy a snažili sa preniknúť cez bariéru nachádzajúcu sa niekoľko sto metrov od miesta, kde sa konalo zasadanie vlády.

Príslušníci katalánskej regionálnej polície Mossos d’Esquadra podľa informácii agentúry AP zadržali počas protestov najmenej 11 ľudí. Niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo aj na mierovej demonštrácii neďaleko stanice Estació de Franca. „Toto je provokácia. Prišli sem, aby nás provokovali,“ povedal Carles Serra, ktorý sa zúčastnil na protestoch.

Turecko odložilo novú ofenzívu v Sýrii

Španielsky premiér Pedro Sánchez a predseda katalánskej regionálnej vlády Quim Torra sa vo štvrtok na svojom stretnutí v Barcelone dohodli, že budú hľadať riešenie politickej krízy, v ktorej sa katalánsky región ocitol po vlaňajšom neúspešnom pokuse o odtrhnutie sa od Madridu.

Katalánsky parlament v októbri 2017 jednostranne vyhlásil nezávislosť. Madrid následne nad regiónom vyhlásil priamu správu a nariadil predčasné voľby, ktorých výročie si Katalánsko v piatok pripomína. Katalánsko ležiace v severovýchodnej časti krajiny je najbohatší španielsky región so 7,5 milióna obyvateľmi a vlastným jazykom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia