Jednou vetou

Zásah armády proti demonštrantom si podľa lekárov vyžiadal 100 mŕtvych

Ilustračné foto

foto: TASR

Sudánski lekári informovali v stredu o nájdení ďalších 40 tiel v rieke Níl. Ide o obete pondelkového zásahu sudánskej armády voči účastníkom týždňového pokojného okupačného protestu v hlavnom meste Chartúm. Počet zabitých demonštrantov sa tak zvýšil na 100, píšu agentúry AP a AFP.

Ústredný výbor sudánskych lekárov (CCSD) v stredu oznámil, že telá vytiahli z rieky Níl v Chartúme ešte v utorok a príslušníci špeciálnych jednotiek ich odviezli na neznáme miesto. Citovanú informáciu potvrdila aj miestna hlavná opozičná skupina.

Sýrski Kurdi oznámili, že dve ženy a šesť detí z rodín IS vrátili do USA

CCSD ešte v pondelok uviedol, že príslušníci ozbrojených zložiek použili na rozohnanie zhromaždených ľudí pred budovou ministerstva obrany ostré náboje.

Podľa CCSD utrpelo zranenia vyše 300 ľudí, hoci presný počet zranených je ťažké určiť, keďže vojenská rada v mnohých častiach krajiny odpojila internet.

Sudánska armáda v utorok oznámila zrušenie dohody o prechode moci na civilnú vládu, ktorú dosiahla v máji s organizátormi opozičných protestov. Zároveň ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch všeobecné voľby.

Plán sudánskych vojenských vládcov na usporiadanie volieb po násilnom zákroku proti demonštrantom v utorok odsúdili Spojené štáty, Británia a Nórsko a žiadajú, aby v Sudáne došlo k zorganizovanému prechodu k civilnej vláde.

Z vraku lode v Budapešti vyzdvihli potápači 13. obeť

Ozbrojené sily, ktoré v Sudáne prevzali v apríli moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, dosiaľ súhlasili s trojročným obdobím prechodu na civilný režim. Vládnuca vojenská rada zmenila svoj postoj po pondelkovom zásahu voči demonštrantom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia