Jednou vetou

Rozhodnutie o zásahu v Sýrii má v rukách Trump, odkazuje Biely dom

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Všetky možnosti vojenskej odpovede Spojených štátov na údajný chemický útok v Sýrii, pri ktorom zahynuli desiatky civilistov, sú v rukách prezidenta Donalda Trumpa. Oznámil to v stredu Biely dom prostredníctvom svojej hovorkyne Sarah Sandersovej, ktorú cituje agentúra DPA.

„Konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo,“ uviedla hovorkyňa s tým, že Trump zatiaľ „nevytýčil žiadny časový plán“. Sandersová reagovala na otázky novinárov po tom, ako Trump zverejnil niekoľko tvítov, z ktorých nepriamo vyplýva, že k vojenskému zákroku proti Sýrii by mohlo dôjsť už bezprostredne. Sandersová tiež uviedla, že Trump kladie na Rusko, hlavného vojenského spojenca sýrskeho vedenia, zodpovednosť za daný útok a odmieta tvrdenie ruských vojenských činiteľov o tom, že incident bol zinscenovaní humanitárnymi pracovníkmi. „Správy tajných služieb hovoria o niečom inom,“ zakončila Sandersová.

Washington ohľadom možného zákroku počíta s Izraelom, Saudskou Arábiou, Francúzskom, Britániou a ďalšími svojimi spojencami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že zhruba 500 obyvateľov sýrskeho mesta Dúmá, kde sa údajný útok odohral, má príznaky otravy toxickou chemickou látkou. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová v reakcii na Trumpove hrozby vyhlásila, že USA by sa mali v Sýrii zameriavať na elimináciu teroristov, a nie tamojšej vlády. Varovala, že raketový útok by mohol zničiť dôkazy o použití chemických zbraní a zmariť tak objektívne vyšetrovanie tohto prípadu.

Hrozba vojenského zásahu primäla sýrsku armádu mobilizovať svoje sily do stavu plnej pohotovosti, ako aj vyprázdniť hlavné základne a vojenské letiská. Sýrske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo USA z nezodpovednej eskalácie konfliktu. „USA podporovali a stále podporujú terorizmus v Sýrii,“ tvrdí Damask.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia