Zatkli opozičnú líderku Keiko Fujimoriovú

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Peruánsku opozičnú líderku Keiko Fujimoriovú zatkli v stredu v súvislosti s vyšetrovaním údajného prania špinavých peňazí počas jej prezidentskej kampane v roku 2011.

Jej právnička Giuliana Lozaová uviedla, že Fujimoriovú (43) zatkli, keď sa objavila v úrade hlavného prokurátora, aby v rámci prebiehajúceho vyšetrovania poskytla svedeckú výpoveď.

Prokuratúra skúma pôvod niekoľkých vysokých nedeklarovaných príspevkov pre Fujimoriovej kampaň.
Agentúra AP pripomína, že opozičná líderka je dcérou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Peruánsky najvyšší súd anuloval minulý týždeň jeho omilostenie zo zdravotných dôvodov a prikázal mu návrat do výkonu trestu.

Proti občanom SR sa v Nemecku nevedie vyšetrovanie v kauze Vietnamca

Bývalý peruánsky prezident Pedro Pablo Kuczynski udelil Fujimorimu milosť z „humanitárnych dôvodov“ vlani na Štedrý večer. Odporcovia však tvrdia, že to bol iba krok, ako si získať opozíciu a prežiť hlasovanie o impeachmente.

Fujimoriho v minulosti odsúdili za podiel na vraždách 25 ľudí počas jeho desať rokov trvajúcej vlády, ktorá sa skončila v roku 2000. Jeho priaznivci tvrdia, že očistil krajinu od maoistických povstalcov, odporcovia ho obviňujú, že umožnil porušovanie ľudských práv.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky