Jednou vetou

Zatkli tretiu osobu pre podozrenie z účasti na streľbe v Utrechte

Sanitky zaparkované pri električke, kde sa strieľalo v Utrechte 18. marca 2019

foto: TASR/AP

Holandská polícia v utorok oznámila, že zatkla tretiu osobu pre podozrenie z účasti na streľbe v električke v Utrechte, ktorá si v pondelok vyžiadala troch mŕtvych a piatich zranených. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa hovorcu prokuratúry Tiesa Kortmanna sú v súčasnosti vo väzbe tri osoby — predpokladaný strelec, ktorým je 37-ročný Gökmen Tanis narodený v Turecku, a dvaja ďalší ľudia zatknutí pre podozrenie z účasti na streľbe.

Útočník z Utrechtu mal záznam v registri trestov, povedal holandský minister

Kortmann uviedol, že Tanisa zadržiavajú pre podozrenie zo zabitia s možným teroristickým motívom. Dodal však, že pokračuje vyšetrovanie s cieľom zistiť, čo ho viedlo k spusteniu streľby v električke.

Úrady tvrdia, že nevylučujú iné možné motívy činu. Holandské médiá s odvolaním sa na Tanisových susedov Utrechte špekulujú, že streľba mohla súvisieť so vzťahovým problémom.

Islamský štát vyzýva na pomstu za útoky na mešity na Novom Zélande

Miestne médiá napísali, že podozrivého za posledný rok obvinili niekoľkokrát, a to z rôznych trestných činov od pokusu o zabitie až po drobné trestné činy, spáchané v Utrechte i jeho okolí. Miestne médiá napríklad informovali, že len pred dvoma týždňami sa postavil pred súd pre obvinenia zo znásilnenia ženy v roku 2017.

Po zatknutí podozrivého úrady v Utrechte znížili stupeň teroristického ohrozenia z najvyššieho piateho na štvrtý, ktorý zodpovedá stavu vo zvyšku Holandska.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu