Jednou vetou

Zatkli vyše 400 štrajkujúcich zamestnancov nového letiska v Istanbule

Ilustračné foto

Pixabay.com

Približne 400 zamestnancov nového letiska v Istanbule zatkla v sobotu turecká vojenská polícia, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. K zatýkaniu došlo deň po tom, čo zamestnanci vstúpili do štrajku.

V proteste pokračovali pracovníci istanbulského letiska vo výstavbe aj v noci na sobotu po tom, čo zamestnávatelia nesplnili ich požiadavky na lepšie pracovné podmienky. Vojenská polícia následne v skorých ranných hodinách vtrhla do táborov zamestnancov v blízkosti staveniska na letisku a zatkla ich, napísal denník Cumhuriyet.

Rusko pokračuje vo veľkých vojenských cvičeniach Vostok-2018

V piatok turecké bezpečnostné zložky zasahovali proti stovkám zamestnancov slzotvorným plynom a vodnými delami. Spoločnosť IGA, zodpovedná za výstavbu a správu zariadenia, ešte v piatok uviedla, že „čo najskôr“ podnikne opatrenia v záujme splnenia požiadaviek zamestnancov. Napriek tomu však podľa odborov k dohode medzi zamestnancami a spoločnosťou nedošlo.

Za dôvody štrajku označili zamestnanci na sociálnych sieťach úmrtia, podpriemernú stravu a ubytovanie a problémy s platmi. „Nezaobchádzajú s nami ako s ľudskými bytosťami,“ uviedol jeden z pracovníkov na videozázname a dodal, že na mieste došlo k niekoľkým nehodám i úmrtiam. Video na sociálnej sieti Twitter zdieľal istanbulský poslanec hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Onursal Adigüzel.

Tajfún Mangkhut si na Filipínach vyžiadal prvé obete, milióny ľudí sú bez elektriny

Doposiaľ nepomenované letisko, už tretie v Istanbule, plánujú otvoriť 29. októbra, pripomína DPA. Ide o obľúbený projekt prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a podľa tureckej vlády to po dokončení bude najväčšie letisko na svete.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi