Jednou vetou

Záverečné skúšky na školách sa konajú i napriek štrajku učiteľov v Poľsku

Ilustračný obrázok

foto: TASR

Poľskí učitelia pokračovali v stredu tretím dňom vo svojom štrajku za lepšie pracovné podmienky a vyššie mzdy, zatiaľ čo sa na stredných školách začali dôležité záverečné skúšky. Vzhľadom na výnimočnú situáciu požiadali príslušné orgány o pomoc učiteľov na dôchodku, katechétov a iných vyučujúcich, ktorí sa do štrajku nezapojili.

Poľsko chce stíhať sedem sudcov a prokurátorov z komunistickej éry

Informovala o tom agentúra AP. Podľa jej údajov nebolo spočiatku jasné, či bude možné skúšky uskutočniť na všetkých stredných školách, ktorých je v Poľsku približne 7000. Predseda ústrednej skúškovej komisie Marcin Smolik uviedol, že to nedokáže zaručiť.

Poľská konzervatívna vláda a učiteľské odbory v utorok večer oznámili neúspech svojich rokovaní, ktoré mali ukončiť celoštátny štrajk zamestnancov školstva za vyššie mzdy.

Do časovo neobmedzeného štrajku, ktorý sa začal v pondelok, sa v niektorých regiónoch zapojilo až 80 percent škôl.

Zväz poľských učiteľov (ZNP) ako spoluorganizátor akcie sa snaží presadiť 30-percentné zvýšenie miezd, ktoré by sa tak mali dostať na úroveň celonárodného priemeru.

Poľsko kúpi od USA raketové systémy s cieľom zvýšiť bezpečnosť krajiny a NATO

Vláda ponúkla iba 15-percentné zvýšenie platov, čo vyjednávači odmietli. Učitelia požadujú aj celkové zvýšenie výdavkov na školstvo.

Prebiehajúci štrajk pedagógov je v prípade Poľska prvým tohto rozsahu od roku 1993. Ak bude pokračovať, mohol by skomplikovať aj záverečné skúšky na základných školách, ktoré sa začínajú na budúci týždeň.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre