Jednou vetou

Zelenskyj a Macron hovorili o príprave summitu normandskej štvorky

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia s ukrajinským partnerom Volodymyrom Zelenským

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok v telefonáte diskutovali o prípravách nadchádzajúceho summitu tzv. normandskej štvorky, ktorý sa bude konať 9. decembra v Paríži.

S odvolaním sa na Zelenského tlačovú službu o tom informovala agentúra Ukrinform s tým, že prezidenti „skoordinovali svoje pozície“.

Macron v stredu na stretnutí s prezidentom USA Donaldom Trumpom vyjadril opatrný optimizmus, pokiaľ ide o možné výsledky nadchádzajúcich rozhovorov a ich vplyv na mierový proces v Donbase.

Rokovania v normandskom formáte sú naplánované na 9. decembra v parížskom Elyzejskom paláci. Spolu s Macronom a Zelenským sa na nich zúčastnia aj ruský prezident Vladimir Putin a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Pôjde zároveň o prvé osobné stretnutie Putina so Zelenským, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt. Plánujú rokovať aj bilaterálne.

Putin: Rusko je pripravené predĺžiť platnosť zmluvy START-3

Agentúra UNIAN v stredu informovala, že Zelenskyj má v úmysle prediskutovať počas summitu normandskej štvorky tri témy: výmenu väzňov, prímerie a miestne voľby v Donbase.

Ukrinform pripomenul, že 64 poslancov Európskeho parlamentu vyzvalo lídrov Francúzska a Nemecka, aby v Paríži predostreli otázku okamžitej a bezpodmienečnej výmeny všetkých väzňov.

Posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase nenastal žiadnemu prelom.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia