Jednou vetou

Zelenskyj chce späť oddiel zajatý v Donbase, separatisti hovoria o sabotéroch

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj urobí všetko potrebné pre návrat ôsmich vojakov, ktorých zajali proruskí separatisti v Donbase. Informoval o tom v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na tlačové oddelenie hlavy štátu.

„Budeme konať čo najrýchlejšie a najúčinnejšie, aby sme oslobodili našich mužov,“ uviedlo tlačové oddelenie.

Michail Saakašvili sa vrátil na Ukrajinu

„Zelenskyj si vypočul správu o okolnostiach zajatia ôsmich vojakov obrneného pechotného práporu 53. samostatnej mechanizovanej brigády. Vnútorné vyšetrovanie tohto incidentu, ktoré sa uskutočnilo na príkaz veliteľa Operácie spoločných síl (OOS), nepreukázalo, že by išlo o vlastizradu,“ dodalo tlačové oddelenie prezidenta.

Vyšetrovaním sa zistilo, že príslušníci pohraničnej jednotky na kontrolných stanovištiach Novotrojicke, Berezove-1 a Berezove-2 porušili postup kontroly na priechode cez líniu kontaktu, dodal Ukrinform.

Ako informovalo tlačové oddelenie OOS, proruskí separatisti zadržali ôsmich vojakov 22. mája v Doneckej oblasti.

Podľa OOS sa vojaci viezli v nákladnom aute a v oblasti obce Novotrojicke nesprávne odbočili, pričom sa dostali na územie kontrolované separatistami. „Boli zadržaní militantmi ozbrojených útvarov Ruskej federácie,“ dodalo tlačové oddelenie OOS.

Zelenskyj predložil parlamentu návrh zákona o impeachmente prezidenta

Podľa Doneckej tlačovej agentúry (DAN) však ozbrojené sily Doneckej ľudovej republiky (DĽR) oznámili, že „v dôsledku úspešnej operácie zadržali nepriateľský sabotérsky a prieskumný oddiel“.

Jeho členovia mali pri sebe výbušniny, ako aj uniformy a dokumenty DĽR. Vyšetrovateľom povedali, že ich úlohou boli sabotáže voči DĽR a misii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Počet zadržaných separatisti nešpecifikovali.

Podľa utorňajšieho vyjadrenia hovorcu síl DĽR Daniila Bezsonova Kyjev plánoval vyslať do DĽR až tri sabotážne tímy, ale zadržanie jedného z nich zmarilo tieto plány.

„Dozvedeli sme sa, že ďalšie dve skupiny sabotérov boli vyškolené Spojenými štátmi, Britániou a Gruzínskom. Mali vstúpiť na naše územie cez zóny zodpovednosti 30. samostatnej mechanizovanej brigády a 79. samostatnej horskej útočnej brigády ukrajinskej armády,“ uviedol Bezsonov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia