Jednou vetou

Zelenskyj je podľa exit pollu prezidentom Ukrajiny

Zľava: Voldymyr Zelenskyj a Petro Porošenko počas predvolebnej diskusie kandidátov na post prezidenta Ukrajiny na štadióne Olimpijskyj 19. apríla 2019 v Kyjeve

foto: TASR, koláž hlavne.sk

Komik Volodymyr Zelenskyj sa pravdepodobne stal novým prezidentom Ukrajiny. Podľa exit pollu, ktorý zverejnili v jeho štábe po zatvorení volebných miestností v nedeľu večer, získal vo voľbách viac než 73 percent hlasov.

Druhý finalista volieb, úradujúca hlava štátu Petro Porošenko, nedostal ani 25 percent hlasov. Zvyšné hlasy boli neplatné.

Zelenskyj zapózoval s označeným hlasovacím lístkom: Dostal pokutu

„Keďže zatiaľ nie som prezidentom, môžem hovoriť len ako obyčajný Ukrajinec. Nech sa na nás pozrie celý bývalý Sovietsky zväz a nech vidí, že všetko je možné,“ povedal 41-ročný rodák z Kryvého Rihu vo svojej kyjevskej volebnej centrále.

Úradujúci prezident Petro Porošenko medzitým priznal volebnú porážku a zablahoželal svojmu súperovi. Oznámil, že z politiky neodchádza a bude naďalej presadzovať jej integráciu do EÚ a NATO a tiež protikorupčné opatrenia.

Politická kariéra komika Zelenského, ktorý je úplným nováčikom v politike, sa nápadne ponáša na jeho rolu v televíznom seriáli Služobník národa, kde sa hlavná postava, bežný učiteľ, znenazdajky stane prezidentom.

Zelenskyj v prípade víťazstva sľubuje referendum o NATO

Zelenskyj podľa prvotných správ zvíťazil vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Prieskum Razumkovovho centra, Nadácie Demokratické iniciatívy Iľka Kučeriva a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu spresnil, že na západe krajiny, ktorá bola predtým Porošenkovou baštou, získal Zelenskyj 57 percent hlasov. V strede krajiny mal 70 percent. Ešte výraznejšie bodoval na juhu s viac než 84 percentami a na východe dokonca s takmer 88 percentami hlasov.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre