Jednou vetou

Zelenskyj kritizoval zverejnenie svojho telefonátu s Trumpom

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa ohradil voči zverejneniu hrubého prepisu jeho júlového telefonátu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Zelenskyj novinárom na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že podľa jeho názoru by sa „také veci, ako napríklad rozhovory medzi hlavami nezávislých štátov, nemali zverejňovať“. Zároveň však dodal, že sa zverejnenia telefonickej konverzácie s Trumpom neobáva.

Na margo vyšetrovania obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou, Zelenskyj povedal, že ide len o jeden „z mnohých prípadov, o ktorých hovorím s lídrami iných krajín“.

Trump žiadal od Zelenského spoluprácu v konaní proti Bidenovi, potvrdil prepis

Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách. Trump čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na Zelenského. Demokrati tvrdia, že pomocou zahraničnej vlády chcel uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň.

V súvislosti s týmito obvineniami spustila Demokratická strana prípravy na proces impeachmentu, ktorý má viesť k odvolaniu prezidenta Trumpa z funkcie.

Biely dom sa snažil „zablokovať“ detaily telefonátu

Predstavitelia Bieleho domu sa snažili „zablokovať prístup“ k záznamu telefonátu, v ktorom americký prezident Donald Trump naliehal na svojho ukrajinského partnera Volodymyra Zelenského, aby ukrajinská prokuratúra vyšetrovala jeho demokratického súpera Joea Bidena. Vyplýva to zo sťažnosti nemenovaného, utajeného informátora, ktorú vo štvrtok zverejnili.

Trump pozastavil iránskym a venezuelským vládnym predstaviteľom vstup do USA

Dokument bol zverejnený ešte pred plánovanou štvrtkovou výpoveďou Josepha Maguira, úradujúceho riaditeľa amerických tajných služieb, v Kongrese.

Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov, ktorí teraz zvažujú spustenie procesu tzv. impeachmentu (ústavnej žaloby) proti Trumpovi, dúfajú, že Maguire vysvetlí, prečo informátorovu sťažnosť celé týždne neposkytol Kongresu. Maguire bude potom za zatvorenými dverami vypovedať pred výborom Senátu pre kontrolu tajných služieb.

Zákonodarcovia dostali zredigovanú, odtajnenú verziu sťažnosti, ktorá môže byť zverejnená. Totožnosť informátora však zverejnená nebola, uviedla tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia