Jednou vetou

Zelenskyj obhajoval rozpustenie parlamentu na Ústavnom súde

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obhajoval v utorok na Ústavnom súde svoje rozhodnutie rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby. Informovala o tom agentúra AFP.

„Naše stanovisko je z právneho hľadiska nesporné a bezúhonné,“ vyhlásil Zelenskyj pred súdom, pričom vyjadril presvedčenie, že súd príjme spravodlivé rozhodnutie, ktoré jeho tím „nezahanbí“.

Ukrajinský prezident v tejto súvislosti tiež zdôraznil, že Ukrajinci „nemajú žiadnu dôveru v parlament“. Súd by mal v tejto veci podľa predstaviteľov Zelenského tímu rozhodnúť do 29. júna.

Putin vyjadril ochotu stretnúť sa s ukrajinským prezidentom

Ako píše AFP, Zelenskyj bol zvolený na pozadí rastúceho rozčarovania ukrajinského elektorátu z jeho predchodcu Petra Porošenka. Zelenskyj, bývalý komediant a politický nováčik, pritom čelí odporu zo strany parlamentu, ktorý sa voči nemu stavia z väčšej časti nepriateľsky.

Svoje rozhodnutie rozpustiť parlament oznámil nový prezident ešte 20. mája počas svojej inaugurácie a krátko na to podpísal aj dekrét o rozpustení parlamentu, pričom termín predčasných volieb stanovil na 21. júla.

Ukrajina obvinila Rusko z imperiálnych praktík

Po tom, ako niektorí analytici označili dané rozhodnutie za protiústavné, rozhodla sa ho skupina poslancov napadnúť na Ústavnom súde.

Zelenského strana – Sluha národa – by podľa prieskumov verejnej mienky mohla vo voľbách získať viac ako tretinu hlasov, píše AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia