Jednou vetou

Zelenskyj potvrdil smerovanie Ukrajiny k NATO i pripravenosť na dialóg s Ruskom

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že v záujme dosiahnutia mieru v Donbase je Ukrajina pripravená na kontakty s Ruskom i na plnenie minských dohôd.

Zelenskyj to podľa agentúry Ukrinform uviedol na spoločnom brífingu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý sa uskutočnil v Bruseli, kam ukrajinský prezident zavítal na svoju prvú zahraničnú návštevu po nástupe do najvyššej funkcie.

Zelenskyj v Bruseli pripomenul EÚ desiatky detských obetí vojny na Donbase

Ako informovala agentúra Interfax, Zelenskyj potvrdil pripravenosť Ukrajiny „na rokovania s Ruskom“ a uviedol, že Ukrajina je pripravená plniť aj minské mierové dohody. Súčasne však zdôraznil, že „v prvom rade musíme byť schopní brániť sa, byť silnejší ekonomicky, politicky i vo vojenskej oblasti.“

Zelenskyj v Bruseli ubezpečil, že strategické smerovanie Ukrajiny k členstvu v NATO zostáva nezmenené. „Je to priorita našej zahraničnej politiky,“ vyhlásil.

Podľa neho sa Ukrajina chce snažiť dosiahnuť vysoký životný štandard pre svojich občanov, zlikvidovať korupciu a modernizovať štát. Zelenskyj súčasne vyjadril presvedčenie, že tieto ciele je možné splniť jedine posilnením bezpečnosti v štáte.

Zelenskyj v utorok v Bruseli absolvoval aj rokovania s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Naplánované má aj schôdzky s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, komisárom pre otázky eura a sociálny dialóg Valdisom Dombrovskisom a poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Schôdzka Putina a Zelenského sa uskutoční, keď dozrú podmienky, uviedol Peskov

V súvislosti so slovami Zelenského o pripravenosti Ukrajiny na kontakty s Ruskom agentúra Interfax vo svojej správe o jeho návšteve v Bruseli pripomenula, že ešte 23. mája ukrajinský prezident odmietol možnosť rokovaní s Ruskom. Na otázku novinárov, či takú možnosť pripúšťa, Zelenskyj vtedy odpovedal len strohým „Nie“.

Ruská tlačová agentúra tiež citovala nedávne vyhlásenie Zelenského, keď uviedol, že v prípade stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bude žiadať, aby Rusko Ukrajine vrátilo zabraté územia a zaplatilo jej finančnú kompenzáciu za ich anektovanie.

Interfax dodal, že ešte 31. mája Zelenskyj deklaroval, že medzinárodné sankcie uvalené na Rusko treba zachovať až do „vrátenia všetkých okupovaných území Ukrajine“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia