Jednou vetou

Zelenskyj v pondelok po prvý raz ako prezident navštívi Francúzsko

Volodymyr Zelenskyj

Foto: Twitter

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutoční na budúci týždeň svoju prvú cestu do Francúzska v úrade prezidenta. Stane sa tak v čase, keď Európa požaduje od Kyjeva posun v reformách a riešení vojnového konfliktu na východe Ukrajiny, oznámila vo štvrtok francúzska prezidentská kancelária, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.

Zelenskyj, bývalý televízny komik, ktorého drvivé víťazstvo v aprílových voľbách novej hlavy štátu otriaslo politickým establišmentom na Ukrajine, bude v pondelok popoludní rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Stretnutie sa uskutoční po tom, ako sa Zelenskyj tento mesiac v rámci svojej historicky prvej prezidentskej zahraničnej cesty stretol už s lídrami EÚ v Bruseli, kde sa vyslovil za vyvíjanie nátlaku na Rusko so zámerom ukončiť vojnu v Donbase.

Zelenskyj obhajoval rozpustenie parlamentu na Ústavnom súde

Macron už hostil Zelenského i bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorého Zelenskyj porazil, na nezvyčajných separátnych rozhovoroch 12. apríla, tesne pred druhým kolom prezidentských volieb na Ukrajine.

Elyzejský palác vyhlásil, že pondelkový dialóg ponúkne šancu na „vyslovenie podpory zo strany Francúzska pre reformný program požadovaný novým ukrajinským prezidentom“. Diskusia sa podľa Paríža bude sústreďovať tiež na „možnosti riešenia konfliktu na východe Ukrajiny“ s podporou Francúzska a Nemecka.

Zelenskyj potvrdil, že nepôjde do koalície s proruskými stranami, uviedla Mathernová

Európski lídri ocenili priebeh volieb a pokojné odovzdanie moci Porošenkom. Únia však pozorne sleduje prvé kroky Zelenského, ktorý nemá žiadnu predchádzajúcu politickú skúsenosť.

Vojna medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojakmi v dvoch najvýchodnejších regiónoch krajiny si od roku 2014 vyžiadala už vyše 13.000 mŕtvych. Nepokoje vypukli po tom, ako následkom ľudového povstania zvrhli v Kyjeve prokremeľského prezidenta Viktora Janukovyča a Rusko anektovalo Krymský polostrov. Kyjev a jeho západní podporovatelia obviňujú Rusko zo živenia konfliktu. Moskva tieto tvrdenia napriek dôkazom odmieta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia