Jednou vetou

Zelenskyj vrátil Saakašvilimu občianstvo

Michail Saakašvili

Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil ukrajinské občianstvo bývalému gruzínskemu prezidentovi a exgubernátorovi ukrajinskej Odeskej oblasti Michailovi Saakašvilimu.

Príslušná vyhláška bola zverejnená v utorok na internetovej stránke hlavy štátu. Zelenskyj zrušil klauzulu o strate Saakašviliho ukrajinského občianstva, ktorá bola v dekréte č. 196 z 26. júla 2017, informovala agentúra Ukrinfom.

Kurz len niekoľko hodín po svojom odvolaní usporiadal predvolebnú akciu

Saakašvili sa za vrátenie občianstva poďakoval Zelenskému na Facebooku. Ešte začiatkom mája tvrdil, že sa chce vrátiť na Ukrajinu a že by rád pomáhal novozvolenému prezidentovi Zelenskému.

„Ukrajina je môj domov… Určite prídem na Ukrajinu,“ povedal Saakašvili pre televíznu stanicu Belsat. Podľa vlastných slov by chcel pôsobiť ako poradca Zelenského, ktorý vystriedal v úrade doterajšieho ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Saakašvili v rokoch 2015 a 2016 pôsobil ako gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti. Do tejto funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Porošenko, s ktorým sa však neskôr rozišiel.

V roku 2017 gruzínskemu exprezidentovi odobrali ukrajinské občianstvo a z krajiny ho vyhostili. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže už dva roky predtým prišiel o občianstvo aj vo svojom rodnom Gruzínsku. Po vypovedaní z Ukrajiny sa zdržiaval v Holandsku.

Zelensky vyzval políciu, aby nezasahovala proti tým, ktorí proti nemu protestujú

Zelenskyj sa ešte počas predvolebnej kampane vyjadril o Saakašvilim pochvalne. Gruzínskeho exprezidenta označil za skvelého a schopného diplomata, ktorý by podľa neho mohol získať dôležitú úlohu v rámci ukrajinskej vlády. Vyslovil sa pritom za to, aby bolo Saakašvilimi vrátené občianstvo Ukrajiny.

Saakašvili, ktorý bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004 – 2007, však v rozhovore pre Belsat vyhlásil, že jeho dlhodobou prioritou zostáva Gruzínsko.

V súčasnosti chce podľa vlastných slov konsolidovať gruzínsku diaspóru po celom svete a časom má v úmysle vrátiť sa aj do Tbilisi. V Gruzínsku ho však odsúdili na tri roky väzenia za prekročenie prezidentských právomocí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia