Jednou vetou

Zelenskyj zvolal konzultácie o rozpustení parlamentu, uviedol Šefčovič

Maroš Šefčovič

foto: TASR

Európska únia podporí rozhodnutie o rozpustení ukrajinského parlamentu, ktoré bude v súlade s vôľou občanov a ústavou. Podľa agentúry Ukrinform to v pondelok na brífingu v Kyjeve uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Šefčovič povedal, že záujmom Európskej únie je, aby sa vysoká miera demokratického správania počas predvolebnej kampane i prezidentských volieb prejavila aj teraz. „My, z našej strany (ako EK) podporíme akékoľvek rozhodnutie, ktoré je v súlade so želaním ukrajinského národa a ukrajinskou ústavou,“ vyhlásil Šefčovič.

Nový ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na konanie predčasných volieb

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vo svojom inauguračnom prejave oznámil zámer rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby. Kým viacerí ukrajinskí politici tento jeho krok vítajú, iní vyzývajú na opatrnosť a nutnosť postupovať v súlade s ústavou.

Francúzsky denník Le Monde upozornil, že poslanci by sa mohli postaviť proti Zelenského zámeru, čím by otvorili spor o výklad ústavy.

Na rozpustenie ukrajinského parlamentu nie je právny dôvod, tvrdí politológ

Z ukrajinskej ústavy totiž vyplýva, že prezidentovo rozhodnutie o rozpustení parlamentu môže nasledovať až po tom, ako predseda parlamentu konštatuje nefunkčnosť vládnej koalície. K tomuto kroku zatiaľ na Ukrajine nedošlo, upozornil Le Monde.

Takéto konzultácie Zelenskyj zvolal na utorok. Podľa agentúry Ukrinform sa uskutočnia v budove Kancelárie prezidenta v Kyjeve.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia