Zeman kúpil pozemok v Lánoch. Strávi tam „prezidentský“ dôchodok?

Prezident Českej republiky Miloš Zeman

foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman by mohol prežiť "prezidentský" dôchodok neďaleko svojho súčasného sídla v Lánoch, kde nedávno kúpil pozemok. Zámok v tejto stredočeskej obci je tradičným letným sídlom českých a predtým československých prezidentov.

Pozemok s rozlohou 1000 metrov štvorcových si Zeman kúpil vo februári tohto roka spoločne so svojou manželkou Ivanou. Zaplatil zaň 2,5 milióna českých korún (zhruba 97.000 eur), informoval v piatok server Aktuálně.cz, ktorý má k dispozícii predmetnú kúpnu zmluvu.

Prezidentov nový pozemok sa nachádza v novej zástavbe v západnej časti Lánov. Zeman už v minulosti povedal, že si hľadá miesto, kde bude žiť po skončení svojho mandátu. To, že si napokon vybral Lány, netušili ani miestni obyvatelia.

FOTO: Kiska, Gašparovič, Schuster a Zeman: Kde všade boli a koho stretli?

„Ide o súkromnú záležitosť, takže z mojej strany nezaznie žiadne vyjadrenie,“ citoval server Aktuálně.cz hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka. Odmietol sa vyjadril aj k tomu, či sa Lány po Zemanovom odchode z funkcie stanú jeho domovom.

Samotný Zeman nedávno hovoril o možnosti kúpy pozemku s bungalovom v obci Mnichovice ležiacej neďaleko Prahy. Podľa Aktuálně.cz sa však túto nehnuteľnosť napokon zrejme nekúpil, pretože ako jej vlastník je stále evidovaný istý ukrajinský podnikateľ.

Obec Lány má okolo 2000 obyvateľov a nachádza sa v okrese Kladno. Už od vzniku Československa v roku 1918 sú neodmysliteľne späté s úradom prezidenta. Prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk si Lány tak obľúbil, že sa stali aj miestom jeho posledného odpočinku.

Môže vás zaujímať

Protesty proti dôchodkovej reforme pokračujú, účasť však klesla