Jednou vetou

Zeman navštívil Bielověžský prales, podporil Varšavu v spore s EÚ

Český prezident Miloš Zeman a poľský prezident Andrzej Duda sledujú vojenskú prehliadku počas uvítacieho ceremoniálu 10. mája 2018 vo Varšave

foto: TASR/AP

Návštevou Bielovežského pralesa ukončil v piatok český prezident Miloš Zeman svoju trojdňovú cestu do Poľska. Vyjadril pritom podporu Varšave v jej spore s EÚ o ťažbu dreva v tomto poľskom národnom parku.

Do Bielovežského pralesa pri hraniciach s Bieloruskom sa Zeman presunul z Varšavy vrtuľníkom. Spolu s manželkou Ivanou navštívil aj tamojšiu zubriu rezerváciu. Do vnútra pralesa odviezli Zemanovu delegáciu bričky ťahané koňmi, informoval prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Zeman pricestoval do Poľska v stredu a vo štvrtok sa stretol s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a ďalšími poľskými činiteľmi, uviedla televízia ČT24.

Zeman vyjadril solidaritu s Poľskom, vadia mu údajné pokusy o rozvrat V4

Súdny dvor EÚ (ECJ) v apríli rozhodol, že Poľsko ťažbou dreva v tomto chránenom pralese porušilo smernice EÚ, čím dal za pravdu Európskej komisii.

Zeman už vo štvrtok označil svoju návštevu Varšavy i piatkovú cestu do Bielovežského pralesa za vyjadrenie solidarity s Poľskom v jeho spore s Európskou komisiu. Zdôraznil, že Poľsko má právo využívať svoje prírodné zdroje podľa vlastného uváženia.

Podľa správy poľských ekológov sa z pralesa vyviezlo okolo 3000 nákladných áut naplnených najcennejšími stromami staršími ako sto rokov a vlani sa vyťažil štvornásobok ročnej ťažby dreva. Poľská vláda výrub obhajovala potrebou ochrany lesa pred lykožrútom. Podľa jej tvrdení sa rúbali len napadnuté smreky, čo však vyvracali pozorovatelia z medzinárodných organizácií aj Európskej komisie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia