Jednou vetou

Zeman nesúhlasí s tvrdením Merkelovej, že odsun Nemcov bol neospravedlniteľný

Prezident ČR Miloš Zeman

Foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman vyslovil "hlboký nesúhlas" s tvrdením nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, podľa ktorej nemal povojnový odsun Nemcov morálne ani politické ospravedlnenie. Merkelová to podľa spravodajského portálu Novinky.cz povedala v stredu v Berlíne pri príležitosti spomienky na odsunuté osoby a utečencov.

Merkelová ďalej uviedla, že akokoľvek boli vyhnanie a útek Nemcov následkom nacistických zločinov, „pre vyhnanie neexistovalo ani morálne, ani politické ospravedlnenie“, píšu Novinky.cz.

Babiš sa v otázke migračnej politiky postavil za Merkelovú

Český prezident prostredníctvom svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka v reakcii na slová nemeckej kancelárky vyjadril „hlboký nesúhlas“. Ovčáček o tom informoval na sociálnej sieti Twitter.

Podľa českého rezortu diplomacie výrok kancelárky Merkelovej pochádza z prejavu, ktorý odznel pri príležitosti Dňa pripomienky úteku a vyhnania a v tomto kontexte je potrebné ho vnímať. České ministerstvo zahraničných vecí zároveň dodalo, že nejde o polemiku s Nemeckom a spochybnenie podstaty Česko-nemeckej deklarácie.

Merkelová a Macron sa dohodli na rozpočte eurozóny

Z povojnového Československa boli okrem Nemcov odsunutí tiež Maďari. V rámci Európy došlo k vysídleniu približne 12 miliónov Nemcov, pripomenuli Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia