Jednou vetou

Zeman ocenil program Okamurovej SPD, ale časť z neho by vymazal

Český prezident Miloš Zeman

Foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman v sobotu na celoštátnej konferencii hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) vyhlásil, že sa s hnutím Tomia Okamuru vo veľkej väčšine tém zhoduje.

Vyslovil poľutovanie, že nemá zákonodarnú iniciatívu a vyjadril preto nádej, že ho hnutie zastúpi. SPD naopak kritizoval za vymedzovanie sa voči zahraničným misiám českej armády, informuje spravodajský server Novinky.cz.

„Väčšina politikov sa bojí občanov,“ povedal účastníkom konferencie, ktorých ako politikov oslovil „kolegovia“. Zeman uviedol, že sa s SPD zhoduje napríklad na prvkoch priamej demokracie, odvolateľnosti politikov či povinnej volebnej účasti.

Deväť mužov bude bojovať o Pražský hrad, Zeman mal najviac chýb v hárkoch

Český prezident naopak odsúdil návrhy SPD na zrušenie zahraničných misií českej armády. Pripomenul, že českí vojaci na misiách bojujú proti extrémistom. Pri tej príležitosti uviedol, že českým vojakom bude na misie v týchto dňoch volať, aby im poďakoval za ich prácu. „Tú prácu, ktorú dehonestujete návrhom zrušiť zahraničné misie,“ pripomenul Zeman Okamurovi.

„Váš program je rozporný. Chcete bojovať proti islamskému terorizmu, ale nechcete, aby českí vojaci bojovali proti islamským teroristom,” uviedol Zeman a dodal, že pri budúcej návšteve by bol rád, aby sa hnutie rozhodlo, či zbabelo vymaže zo svojho programu boj proti islamu, alebo sa vzdá myšlienok na zákaz pôsobenia českých vojakov v zahraničných misiách proti islamským teroristom. „Tak si to, prosím vás, zrovnajte v hlave,” povedal český prezident.

Prezident Zeman vymenoval Babiša za premiéra

Konferenciu otvoril prejavom šéf hnutia Tomio Okamura, ktorý apeloval na zaistenie bezpečnosti v Českej republike. „V Európe už nebude bezpečne, zvyknite si, hovoria nám európski politici, ale na to si v SPD zvykať nebudeme,“ uviedol a uistil, že hnutie presadzuje to, čo si praje väčšina obyvateľov ČR.

Zdôraznil, že SPD nie je protieurópska strana, ale je jednoznačne pre Európu. Kritizoval tiež mainstreamové médiá, ktoré sú podľa neho najsilnejším ohrozením demokracie a manipulujú s faktami.

Podľa Okamuru je pri pohľade na súčasných kandidátov nutné myslieť na to, aby sa Pražský hrad nestal „hlásnou trúbou odnárodňovania a bruselskej loby“. Prezidentom by nemali byť ľudia, ktorých jediným programom je „nebyť Zeman“, uviedol Okamura podľa serveru iDNES.cz.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí