Jednou vetou

Zeman pri skladaní prezidentského sľubu nepoložil ruku na ústavu a to nie je všetko!

Český prezident Miloš Zeman

Foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman pri skladaní sľubu nepoložil ruku na Ústavu podľa pravidiel! Upozornila na to Česká televízia. Platnosť sľubu tým ale podľa odborníkov porušená nebola. To však nebolo jediné faux-pas.

Na začiatku inaugurácie predseda Snemovne Radek Vondráček vyzval Miloša Zemana, aby pristúpil spolu s predsedom Senátu Milanom Štěchom k stolíku, na ktorom ležala ústava, položil ruku na výtlačok a prečítal sľub prezidenta. Píše o tom idnes.cz. Podľa záberov Českej televízie ale Zeman ruku na ústavu nepoložil a o stolík sa len ľahko opieral. Spamäti potom odriekal prezidentský sľub.

Niekdajší hovorca prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček povedal, že ide len o tradičnú formu postoja. Dôležité je však podľa neho to, že prezident sľub prednesie, vloží svoju ruku do ruky predsedu Senátu a stane sa tak na spoločnej schôdzi Poslaneckej snemovne a Senátu. “ To sú tie atribúty, ktoré vyžaduje ústava,“ povedal. Položenie ruky na ústavu označil iba za tradíciu. „Rozhodne to nemá legislatívne dôsledky,“ dodal Špaček.

Zemanove druhé päťročné volebné obdobie sa začalo škandálom!

Potom, čo vo Vladislavskej sále na Pražskom hrade zložil ústavou predpísaný sľub, zaútočil v prejave na verejnoprávnu Českú televíziu a niektorých ďalších novinárov. Podľa idnes.cz na protest priamo pri Zemanovom prejave odišla poslankyňa ODS Miroslava Němcová a za ňou aj politici TOP 09 aj KDU-ČSL.

Video so Zemanom si pozrite tu:

Pozrite si aj: Inaugurácia prezidenta ČR

zdroj: Idnes.cz

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí