Jednou vetou

Zeman sa v Pekingu nakrátko stretol s Putinom

Prezident Českej republiky Miloš Zeman

foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman sa na konferencii v Pekingu venovanej projektu tzv. Nová hodvábna cesta nakrátko stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V sobotu to na Twitteri oznámil Zemanov hovorca Jiří Ovčáček. Lídri sa na konferencii zaoberajú spoluprácou krajín v rámci spomínaného čínskeho projektu, uviedol český spravodajský portál Novinky.cz.

 Stretnutie Zemana a Putina sa uskutočnilo medzi dvoma blokmi konferencie s názvom 2. fórum iniciatívy Pás a cesta (Belt and Road), pred oficiálnym obedom. Hovorca zverejnil na Twitteri aj fotografiu oboch štátnikov, ako sedia v kreslách a rozprávajú sa.

Konferencia sa v Pekingu koná od piatka a v sobotu sa končí. Okrem Zemana sa na nej zúčastňuje aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz alebo taliansky premiér Giuseppe Conte, celkovo je v čínskej metropole približne 40 prezidentov či premiérov – Slovensko zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Ide už o druhé stretnutie svetových lídrov na tému Novej hodvábnej cesty. Predchádzajúce stretnutie sa konalo pred dvoma rokmi takisto v Pekingu. Vtedy sa český a ruský prezident zišli na hodinu a diskutovali napríklad o terorizme či ekonomike.

Putin: Na udelení ruských pasov obyvateľom východnej Ukrajiny nie je nič zlé

Na konferencii je v sobotu naplánované zasadnutie okolo okrúhleho stola. Zeman má tiež pred štátnikmi vystúpiť s príhovorom.

Za prítomnosti Zemana bolo vo štvrtok 25. apríla v Pekingu podpísané memorandum medzi Bank of China a Hospodárskou komorou ČR. Banka v ňom podľa slov prezidenta hospodárskej komory Vladimíra Dlouhého sľubuje českým firmám úverový rámec až dve miliardy dolárov (okolo 46,2 miliardy českých korún), informoval portál Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Johnson strávil druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti