Jednou vetou

Zeman údajne nepovýši šéfa BIS Koudelku do generálskej hodnosti

Český prezident Miloš Zeman.

Foto: TASR/AP

Prezident ČR Miloš Zeman odmietol povýšiť do hodnosti generála najvyššieho predstaviteľa tamojšej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Michala Koudelku. Správu o tom priniesol v pondelok, iba deň pred plánovaným vymenovaním šéfa BIS za generála, internetový server Aktuálně.cz s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z Pražského hradu, ktorý však o dôvodoch prezidentovho postupu nechcel hovoriť.

Podľa iného zdroja z prezidentovho okolia sa Zeman rozhodol nepovýšiť Koudelku z viacerých dôvodov. Jedným z nich je správa o údajnej výrobe novičoku v ČR, ktorú si prezident objednal u tajných služieb, ďalším údajne úloha BIS pri nedávnom vyhostení troch ruských agentov pôsobiacich v ČR s diplomatickým krytím.

Novičok sa u nás nevyrábal, Zeman to iba nepochopil, povedal Babiš

Česká vláda schválila povýšenie viacerých plukovníkov do generálskych hodnotí pred niekoľkými týždňami. Medzi schválenými figurovalo aj meno Michala Koudelku, ktorý je jediným šéfom tajnej služby bez generálskej hodnosti.
Hovorca BIS Ladislav Šticha v pondelok pre spomínaný server bez ďalších podrobností potvrdil, že „pán riaditeľ zatiaľ pozvánku na Pražský hrad nedostal. Podpis povyšovacích dekrétov je v plnej miere v rukách prezidenta republiky a vec nebudeme nijako komentovať,“ dodal.

„Štátne vyznamenania a vymenovanie generálov nikdy nekomentujeme,“ uviedol podľa českých elektronických médií v lakonickej reakcii hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia