Jednou vetou

Zeman v Jeruzaleme spochybnil perspektívu vzniku palestínskeho štátu

Český prezident Miloš Zeman.

Foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman v pondelok počas návštevy Izraela spochybnil tzv. dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Informoval o tom izraelský denník Haarec. Zemanovo vyjadrenie zaznelo podľa novín počas jeho stretnutia s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom v Jeruzaleme.

Český prezident počas schôdzky vyslovil pochybnosti ohľadne riešenia blízkovýchodného konfliktu na báze dvoch štátov, ktoré dlhodobo presadzuje medzinárodné spoločenstvo. Toto riešenie predpokladá vznik nezávislej Palestíny a jej mierové spolunažívanie s Izraelom.

Zeman namiesto toho prejavil záujem o myšlienku jedného štátu pre dva národy. Konkrétne sa pritom skepticky vyslovil k palestínskemu štátu v pásme Gazy, kde vládne militantné hnutie Hamas.

„Nechal som sa inšpirovať Vašou ideou jedného štátu s dvoma národmi, pán prezident (Rivlin), a viem, že táto myšlienka je provokatívna. Každá veľká a hlboká idea je provokatívna. Som zvedavý na Vaše argumenty na podporu tejto myšlienky…,“ citoval Zemanove slová na Twitteri jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Blokády ciest vo Francúzsku pokračujú, vláda oznámi nové opatrenia

„…Pretože už mnoho desaťročí sa diskutuje o dvoch nezávislých štátoch. Úprimne však musím priznať, že pásmo Gazy nevnímam ako nezávislý štát, pretože Hamas pre mňa nie je predstaviteľom štátu, ale teroristickou organizáciou,“ uviedol prezident ČR. Zároveň vyslovil predpoklad, že jeho provokatívne názory vyvolajú protesty, najmä zo strany novinárov. Poznamenal pritom, že on sám je v „permanentnom spore s českými novinármi“. 

Prezident Rivlin v reakcii na Zemanove slová vyjadril svoju vieru v Izrael ako židovský a demokratický štát, ktorý bude vždy zaručovať demokratické práva všetkým svojim občanom. Zeman Rivlina pozval na návštevu Českej republiky.

Miloš Zeman pricestoval na oficiálnu návštevu Izraela v nedeľu a zostane tam až do stredy. V pondelok popoludní má vystúpiť v izraelskom parlamente. V utorok spoločne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom otvorí nové české kultúrne centrum v Jeruzaleme.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia