Jednou vetou

Zeman vymenuje Babiša za premiéra budúci týždeň

Český premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

foto: TASR/AP

Český prezident Miloš Zeman vymenuje doterajšieho premiéra v demisii Andreja Babiša po druhý raz za premiéra budúcu stredu 6. júna. Babiš to oznámil vo štvrtok po stretnutí so Zemanom na zámku v Lánoch, informovala spravodajská televízia ČT24.

Prezident už v pondelok spresnil, že Babiša, lídra hnutia ANO, ktorý teraz vládne v demisii s menšinovým kabinetom, vymenuje druhýkrát za premiéra do polovice júna.

Protest proti premiérovi v demisii Babišovi sa skončil minútou hluku

Ako dopĺňa ČT24, Babišova druhá vláda by mohla vzniknúť v spolupráci so sociálnymi demokratmi (ČSSD) a s podporou komunistov (KSČM). O tom, či má ČSSD do koalície s hnutím ANO vstúpiť, hlasujú sociálni demokrati vo vnútrostraníckom referende. Výsledky referenda strana vyhlási 15. júna.

Zeman však na výsledky referenda ČSSD nepočká a Babiša mieni vymenovať druhýkrát za predsedu vlády ešte predtým. Prezident tým chce podľa svojich slov urýchliť zostavovanie kabinetu.

Spory s komunistami o zahraničné vojenské misie sa Babišovi podarilo vyriešiť

Po opätovnom vymenovaní bude na Babišovi, aby do 14 dní predstavil prezidentovi mená budúcich ministrov.
Hlasovanie o dôvere by v českej Poslaneckej snemovni mohlo prebehnúť koncom júla. Prezident svoju účasť na schôdzi v snemovni nevylúčil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia