Zeman zložil svoj druhý prezidentský sľub – aktualizované

Česi si zvolili "staronového" prezidenta Miloša Zemana

foto: koláž hlavné.sk

Český prezident Miloš Zeman zložil vo štvrtok svoj druhý prezidentský sľub a na ďalších päť rokov sa ujal úradu. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

aktualizované: 15:41

Slávnostný ceremoniál vo Vladislavskej sále Pražského hradu za prítomnosti senátorov a členov Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR sa začal o 14.00 h. Do Vladislavskej sály boli prinesené historické bojové zástavy, prezidentská štandarda, štátna vlajka, ako aj výtlačky súčasnej a historickej českej ústavy, približuje portál iDNES.cz.

Novinkou oproti Zemanovej prvej inaugurácii v roku 2013 bolo, že slávnostný výtlačok prezidentského sľubu podpísal pri stole pochádzajúcom z knižnice prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka z jeho kresla, ktoré pre Pražský hrad navrhol Masarykov dvorný architekt Josip Plečnik.

Sľub Zeman zložil do rúk predsedu Senátu Milana Štěcha. Po hymne vypálili vojaci z Petřína 21 delových sálv.
Ešte pred ceremoniálom sa na Hradčanskom námestí pri Pražskom hrade začali schádzať demonštranti protestujúci proti Zemanovej inaugurácii.

Zeman navštívi Slovensko

Český prezident Miloš Zeman vo svojom druhom funkčnom období navštívi ako prvú krajinu Slovensko. Pre TASR to vo štvrtok uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

„Návšteva pána prezidenta je plánovaná na začiatok apríla,“ doplnil Ovčáček.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva