Jednou vetou

Zemana čaká cesta do Izraela, v Jeruzaleme má otvoriť Český dom

Prezident Českej republiky Miloš Zeman

foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman by mal koncom novembra vycestovať do Izraela, kde by sa mal stretnúť s tamojšími vrcholnými predstaviteľmi a zúčastniť sa na slávnostnom otvorení Českého domu v Jeruzaleme. Vystúpiť by mal tiež v izraelskom parlamente (Knesete). Termín Zemanovej cesty potvrdil riaditeľ zahraničného odboru prezidentskej kancelárie Rudolf Jindrák.

Ten podľa portálu Novinky.cz uviedol, že český prezident odletí do Izraela v nedeľu 25. novembra a v tejto krajine zostane do 28. alebo 29. novembra. Sprevádzať by ho mala početná politická delegácia. V nej by nemalo chýbať ani viacero českých ministrov, ktorí spoločne so Zemanom absolvujú stretnutia s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom i premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Slovensko otvorí v Jeruzaleme kultúrne a informačné centrum, tvrdí Danko

Český prezident Izrael otvorene podporuje, pričom opakovane vyzýva i na presun českého veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema, pripomenul portál Novinky.cz.

Českí najvyšší ústavní činitelia sa minulý týždeň na schôdzke na Pražskom hrade zhodli na zámere presunúť „v súlade s medzinárodným právom“ české veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Prvým krokom má byť pritom práve otvorenie Českého domu v Jeruzaleme, ku ktorému dôjde počas Zemanovej návštevy.

Český dom má zastrešiť viaceré české inštitúcie a majú v ňom prebiehať rôzne kultúrne akcie. Na slávnostnú recepciu pri príležitosti jeho otvorenia pozvali 300-400 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia